Subiect "Buna ziua, va rog frumos sa mi spuneti ,daca ma afecteaza noua lege a pensiilor si nu pot iesi la pensie in noiembrie 2024,,trebuie sa ma duc pana la 65 de ani? Mentionez ca am 40 de ani vechime si trei copii." Deschis de COCAN EMILIA la data: 04/10/2024 4:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Buna ziua, va rog frumos sa mi spuneti ,daca ma afecteaza noua lege a pensiilor si nu pot iesi la pensie in noiembrie 2024,,trebuie sa ma duc pana la 65 de ani? Mentionez ca am 40 de ani vechime si trei copii.
Scris de: COCAN EMILIA la data: 04/10/2024 4:32am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:40
Buna ziua, va rog frumos sa mi spuneti ,daca ma afecteaza noua lege a pensiilor si nu pot iesi la pensie in noiembrie 2024,,trebuie sa ma duc pana la 65 de ani? Mentionez ca am 40 de ani vechime si trei copii. MULTUMESC
Alte date:
Intrebare:
Re: Buna ziua, va rog frumos sa mi spuneti ,daca ma afecteaza noua lege a pensiilor si nu pot iesi la pensie in noiembrie 2024,,trebuie sa ma duc pana la 65 de ani? Mentionez ca am 40 de ani vechime si trei copii.
Scris de: la pensie la data: 04/10/2024 6:26am
Nici actuala lege a pensiilor si nici noua lege a pensiilor nu obliga salariatii sa iasa la pensie mai tarziu de varsta standard de pensionare care in cazul dv este de 62 ani si 3 luni ci daca vor pot cere sa lucreze peste aceasta varsta fara a se pensiona.
Conform noii legi a pensiilor 360/2023, aveti urmatoarele drepturi la pensie :
- Pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni adica in data de 10 noiembrie 2024.
- Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni pentru nasterea si cresterea a trei copii, adica in data de intrare in vigoare a noii legi a pensiilor, prevazuta in data de 01 septembrie 2024.
Re: Buna ziua, va rog frumos sa mi spuneti ,daca ma afecteaza noua lege a pensiilor si nu pot iesi la pensie in noiembrie 2024,,trebuie sa ma duc pana la 65 de ani? Mentionez ca am 40 de ani vechime si trei copii.
Scris de: COCAN EMILIA la data: 04/11/2024 1:47am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:MULTUMESC FRUMOS PT. RASPUNS, MAI AM O INTREBARE - NU POT SA LUCREZI SA IAU SI PENSIE SI SALAR?
Re: Buna ziua, va rog frumos sa mi spuneti ,daca ma afecteaza noua lege a pensiilor si nu pot iesi la pensie in noiembrie 2024,,trebuie sa ma duc pana la 65 de ani? Mentionez ca am 40 de ani vechime si trei copii.
Scris de: la pensie la data: 04/11/2024 7:43am
Aveti dreptul sa lucrati si sa cumulati pensia cu salariu dupa ce va pensionati cu pensie pentru limita de varsta, adica dupa 10 noiembrie 2024.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1