Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de nadasan la data: 04/10/2024 8:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: nadasan la data: 04/10/2024 8:08am
Gen:BARBAT
Data nasterii:NOIEMBRIE 1964
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni
Alte date:are 4 ani si 11 luni lucrati in grupa a I a si 5 ani si 6 luni in grupa a IIa
Intrebare:1.Cand se poate pensiona, indiferent de tipul de pensionare(anticipata,anticipata partial, limita de varsta).
2. Care varianta este mai buna, sa iasa inainte de 01.09.2024 sau dupa aceasta data.
Va multumesc
Va multumesce:
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/10/2024 10:14am
1. Conform ambelor legi ale pensiilor: a actualei lege a pensiilor 263/2010 si a noii legi a pensiilor 360/2023, are dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in luna noiembrie 2029.
2. Conform ambelor legi ale pensiilor pentru stagiile de cotizare, de 4 ani lucrat in grupa I de munca si 6 ani lucrat in grupa II de munca (completat cu 6 luni neutilizate de la grupa I de munca) are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu 4 ani si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in luna noiembrie 2025.
Pentru acest tip de pensie conditiile de stagiu de cotizare sunt diferite in functie de cele doua legi ale pensiilor adica :
- conform actualei legi a pensiilor pentru aceasta pensie este necesar sa aiba un stagiu complet de cotizare de 35 ani compus din stagiul de cotizare lucrat cumulat cu stagiul de cotizare suplimentar de 3 ani si 6 luni acordat pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca. Conditie pe care o indeplineste
- conform noii legi a pensiilor pentru aceasta pensie este necesar sa aiba un stagiu complet de cotizare contributiv (lucrat) de 35 ani.
Din cele de mai sus rezulta ca daca actuala lege a pensiilor va fi inlocuita de noua lege a pensiilor in data de 01 septembrie 2024 nu se va putea pensiona cu astfel de pensie pentruca nu indeplineste conditia de varsta, iar dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor se poate pensiona cu astfel de pensie numai daca isi completeaza stagiul de cotizare contributiv cu 1 an si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1