Subiect "echivalare perioade lucrate in conditii speciale" Deschis de suzana la data: 08/21/2009 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
echivalare perioade lucrate in conditii speciale
Scris de: suzana la data: 08/21/2009 4:05am
Gen:m
Data nasterii:1928
Stagiul de cotizare:36 ani 5 luni 6 zile
Alte date:incadrat i perioada 01.03.1950-15.01.1954 in cadrul Ministerului Administratiei si internelor - Jandarmeria Romana
Intrebare:Perioada lucrata in cadrul Jandarmeriei Romane ( 01.03.1950-15.01.1954) recunoscuta a fi fost efectuata in locuri cu conditii speciale pentru care se acorda un spor de 6 luni la fiecare an lucrat in baza unei adeverinte eliberata de Inspectoratul General al Jandarmeriei Romane se ia in calcul la stabilirea drepturilor de pensie in sistemul de stat ca lucrata in conditii speciale sau nu?
Re: echivalare perioade lucrate in conditii speciale
Scris de: la pensie la data: 08/21/2009 6:00am
Nu este clara intrebarea dv.
La calculul pensiei in sistemul public de pensii conform legii 19/2000, perioadele lucrate in alte sisteme de pensii sunt luate in calcul numai ca vechime in vederea deschiderii dreptului la pensie
conform art 194 alin (1) din legea 19/2000 care prevede:
“Intre sistemul public si celelalte sisteme proprii de asigurari sociale, neintegrate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, inclusiv sistemul pensiilor militare, se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea in munca sau vechimea in serviciu, in vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas, precum si a altor drepturi de asigurari sociale prevazute de prezenta lege”.
Persoana la care va referiti, conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are varsta standard de pensionare de 62 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani pe care intelegem ca il indeplineste fara a mai avea nevoie de spor de vechime.
In ceeace priveste daca perioada lucrata in sistemul militar este recunoscuta tot ca stagiu in grupa de munca “conditii speciale” aceaasta nu este specificat in mod expres dar dupa parea noastra articolul 194 alin (1) din legea 19/2000 trebuie interpretat ca acest stagiu este recunoscut ca fiind in acesta grupa si are dreptul sa beneficieze de drepturile ce decurg de aici (reducerea cu 1 an a stagiului complet de cotizare).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1