Subiect "Contract de munca in strainatate" Deschis de Monic la data: 08/25/2009 5:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contract de munca in strainatate
Scris de: Monic la data: 08/25/2009 5:40am
Gen:F
Data nasterii:30.11.1954
Stagiul de cotizare:27 ani 4 luni
Alte date:2 ani si 6 luni contract de munca in Italia
Intrebare: Perioada de timp lucrata in Italia se considera stagiu de cotizare pentru pensia anticipata partial? In caz afirmativ, cand pot beneficia de aceasta? Daca obtin aceasta pensie, mai pot continua munca in strainatate cu contract?
Daca perioada lucrata in strainatate nu constituie stagiu de cotizare pot incheia contract individual de asigurat si in acelasi timp sa-mi desfasor activitatea in strainatate?
Multumesc
Re: Contract de munca in strainatate
Scris de: la pensie la data: 08/26/2009 1:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 30 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul lucrat in Italia cu contract de munca, pe aceasta perioada platind contributie penntru pensie, este luat in calculul vechimii pentru pensia din Romania deoarece Romania are incheiate conventii de reciprocitate cu tarile din UE. Astfel realizati stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si puteti cere pensie anticipata partiala in 30 octombrie 2009.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Stagiul lucrat in Italia nu intra si in calculul punctajului pensiei din Romania ci numai ca vechime. Pentru stagiul din Italia trebuie sa cereti pensie in Italia conform legislatiei de acolo.
Formalitatile pentru pensie atat in Italia cat si in Romania se pot face in tara de domiciliu la institutia care se ocupa cu pensile in aceasta tara (in Romania aceasta este CNPAS) .
Pe timpul cat beneficiati de pensie anticipata partiala in Romania nu puteti sa mai lucrati cu contract de munca Conform legislatiei din Romania angajarea cu contract de munca dupa pensionarea anticipata trebuie anuntata Casei de Pensii pentru a suspenda pensia, in caz contrar aceasta este considerata contraventie.
Pe perioada cat lucrati in strainatate puteti incheia Contract de Asigurare Sociala in Romania cu Casa de Pensii dar dupa parerea noastra nu este avantajos din punct de vedere punctaj iar ca vechime nu aveti nevoie.
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1