Subiect "INTREBARE" Deschis de Maria Dragos la data: 08/25/2009 6:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
INTREBARE
Scris de: Maria Dragos la data: 08/25/2009 6:14am
Gen:F
Data nasterii:13.04.1951
Stagiul de cotizare:35
Alte date:absolvent - 3 ani facultate la zi
Intrebare:Data depunerii dosarului de pensie la limita de varsta este 13 ianuarie 2010. Daca contractul meu de munca se incheie la data de 01.09.2009, POT DEPUNE DOSARUL PENTRU PENSIE ANTICIPATA PARTIAL INAINTE DE DATA LA CARE AS FI IESIT LA PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA ?Va multumesc
Re: INTREBARE
Scris de: la pensie la data: 08/26/2009 2:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 ianuarie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform prevederilor actuale ale legislatiei pensiilor dosarul de pensie la limita de varsta trebuie depus numai dupa data in care indepliniti varsta standard de pensionare.
Deoarece s-au convins si autoritatile ca decizia nu poate sa apara decat dupa cateva luni de la depunerea dosarului se intentioneaza sa se modifice legislatia astfel ca sa se permita depunerea dosarului anterior datei de mai sus, insa aceasta modificare nu s-a facut inca.
Deoarece urmeaza sa se adopte in curand o lege a pensiilor unificata speram ca in aceasta sa se opereze si aceasta modificare.
Credem ca este opotun ca dv sa va informati la Casa de Pensii daca primesc instructiuni suplimentare in aceasta problema.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1