Subiect "pensionare" Deschis de bereschiu stefan la data: 08/25/2009 8:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: bereschiu stefan la data: 08/25/2009 8:14am
Gen:m
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:38
Alte date:20 ani grupa II
Intrebare:cand pot iesi la pensie
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/26/2009 2:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in anul 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 20 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 43 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 20 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni.
Puteti cere pensie anticipata partiala in anul 2012 la varsta de 60 ani indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv diminuarea va fi mica deoarece pentru perioada de 4 ani si 6 luni de reducerea a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1