Subiect "pensie anticipata" Deschis de rotaru silvia la data: 08/26/2009 4:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: rotaru silvia la data: 08/26/2009 4:18am
Gen:feminin
Data nasterii:05.10.1956
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:virsta ptr pensie anticipata si daca se ia in calcul perioada studiilor,facultatea 4 ani
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/26/2009 1:57pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 05 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala in 05 octombrie 2011 la varsta de 55 ani indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie egal sau mai mare de 30 ani la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru stagiul de cotizare pentru pensie anticipata de pensionare nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii superioare, acesta se ia in calcul la pensia la limita de varsta.
Re: pensie anticipata
Scris de: drica melania la data: 08/27/2009 6:45am
Gen:F
Data nasterii:20.12.1956
Stagiul de cotizare:30 ANI
Alte date:
Intrebare:CARE ESTE VIRSTA LA CARE POT IESI LA PENSIE ANTICIPAT ?
SI DACA PINA ATUNCI ESTE NECESAR S-MI PLATESC IN CONTINUARE CONTRIBUTIILE ?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/30/2009 10:32am
Pentru Drica Melania
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 20 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 20 decembrie 2016 adica incepand cu 20 decembrie 2011 ( la varsta de 55 ani), indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie egal sau mai mare de 30 ani la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca nu mai lucrati si aveti stagiul de cotizare de 30 ani (nu trebuie sa fie nici macar cu o zi sub 30 ani) nu trebuie sa mai platiti contributia pentru pensie (CAS-ul).
Re: pensie anticipata
Scris de: rotaru silvia la data: 08/30/2009 10:33am
Gen:f
Data nasterii:05.10.1956
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:care ar fii penalizarea la 5.10.2011 la pensionare anticipata partiala?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/30/2009 10:49am
Pentru Rotaru Silvia
Asa cum am raspuns anterior diminuarea pensiei anticipate nu depinde numai de numarul de luni de anticipare ( in cazul dv 60 luni) ci si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii anticipate partiale astfel:
- Daca nu mai lucrati si in 05 octombrie 2011 veti avea stagiul de cotizare de 30 ani (depasirea stagiului complet de cotizare cu sub 1 an) diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 30 %.
- Daca lucrati in continuare si cereti pensie anticipata in 05 octombrie 2011 diminuarea scade cu 3 % pentru fiecare an cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Acest calcul poate fi facut cu programul de calcul accesibil de pe pagina principala facand click pe “Pensia anticipata partiala”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1