Subiect "Re: Pensie anticipata? sau nu?" Deschis de dorina ionescu, bucuresti la data: 08/27/2009 12:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata? sau nu?
Scris de: dorina ionescu, bucuresti la data: 08/27/2009 12:47am
savu tudora :
lapensie :
Pensia anticipata se acorda asigura?ilor care au dep??it stagiul complet de cotizare cu cel pu?in 10 ani si pot solicita pensia anticipata cu cel mult 5 ani intea varstei standard de pensionare.
La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate nu se au î® vedere perioadele asimilate prev?zute pentru studii superioare, stagiu militar si perioada cand asiguratul a beneficiat de pensie de invaliditate.
Calculul punctajului pentru pensia anticipata se face la fel cu cel pentru pensia pentru limita de varsta cu diferenta ca nu se iau in calcul punctajele realizate in perioadele asimilate enumerate mai sus.
In perioada de pensie anticipata pensionarul nu poate lucra.

La realizarea varstei de pensionare pensia anticipata se transforma la cerere in pensie la limita de varsta si se modifica prin adaugarea punctajelor din perioadele assimilate.


buna ziua,

REFERITOR LA VECHIMEA IN MUNCA.....mai precis am o dilema ref la VECHIMEA IN INVATAMANT

Sunt nascuta in 22 sept 1952, deci AM aproape 57 ani...

am vechime in munca de 32 de ani, (plus 4 ani facultate la zi)mai precis 22 ani ca traducator l .engleza ,plus11 ani vechime efectiva la catedra, ca prof de l engleza.

CONF LEGII 128/1997 SAU LEGII 84/1995 se considera vechime in invatamant toti anii in care am lucrat la traducator,pt ca am lucrat in specialitatea inscrisa pe diploma de studii la zi, UNIVERSITATEA BUCURESTI, filologie.4 ani, care se adauga la vechime.

AM DESPUS DOSARUL PT PENSIONARE, INCEPAND CU DATA DE 1 SEPT 2009.

deshi la casa de pensii mi s-a specificat clar, ca mi se considera vechime in invatamant toata perioada de munca. si mi s-a mai spus ca VOI INDEPLINI conditiile sa fiu pensionata la limita de varsta, pt ca profesorii au dreptul sa ceara pensionare la limita de varsta, cu 3 ani inainte de varsta limita.....daca au o vechime in invatamant ca a mea. EU eram consolata cu ideea ca cer pensionare anticipat sau partial anticipat, nici nu stiu cum sa ma exprim...si am avut surpriza sa aflu ca NU stiam legile de loc.

eu va rog sa imi confirmati daca asha stau lucrurile SI DACA AM DREPTUL SA MA PENSIONEZ LA LIMITA DE VARSTA, asha cum mi se spune la casa de pensii ....si daca perioada aceea de vechime in invatamant echivalata , este valabila si la calculul si incadararea pensionarii, sau doar la stabilirea drepturilor salariale din trecut?
este foarte important sa fiu lamurita pt ca aud si alte versiuni in afara de informatiile angajatilor de la casa de pensii, sect 1 , bucuresti.Statutul cadrelor didactice mentioneza clar aces drept de 3 ani in avans...nu stiu acum exact art....MA LAMURITI ?VA ROG MULT.

DECI AM DREPTUL SA IES LA PENSIE LA LIMITA DE VARSTA? AVAND DATELE SI VARSTA si legislatia mentionate de mine mai sus?

MULTUMESC MULT

ASTEPT RASPUNS

Dorina Ionescu, Bucuresti
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1