Subiect "Pensie invatamant" Deschis de dorina ionescu la data: 08/26/2009 2:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invatamant
Scris de: dorina ionescu la data: 08/26/2009 2:14pm
Gen:f
Data nasterii:22 septembrie 1952
Stagiul de cotizare:31
Alte date:
Intrebare:buna ziua,

REFERITOR LA VECHIMEA IN MUNCA.....mai precis am o dilema ref la VECHIMEA IN INVATAMANT

Sunt nascuta in 22 sept 1952, deci AM aproape 57 ani...

am vechime in munca de 32 de ani, (plus 4 ani facultate la zi)mai precis 22 ani ca traducator l .engleza ,plus11 ani vechime efectiva la catedra, ca prof de l engleza.

CONF LEGII 128/1997 SAU LEGII 84/1995 se considera vechime in invatamant toti anii in care am lucrat la traducator,pt ca am lucrat in specialitatea inscrisa pe diploma de studii la zi, UNIVERSITATEA BUCURESTI, filologie.4 ani, care se adauga la vechime.

AM DESPUS DOSARUL PT PENSIONARE, INCEPAND CU DATA DE 1 SEPT 2009.

deshi la casa de pensii mi s-a specificat clar, ca mi se considera vechime in invatamant toata perioada de munca. si mi s-a mai spus ca VOI INDEPLINI conditiile sa fiu pensionata la limita de varsta, pt ca profesorii au dreptul sa ceara pensionare la limita de varsta, cu 3 ani inainte de varsta limita.....daca au o vechime in invatamant ca a mea. EU eram consolata cu ideea ca cer pensionare anticipat sau partial anticipat, nici nu stiu cum sa ma exprim...si am avut surpriza sa aflu ca NU stiam legile de loc.

eu va rog sa imi confirmati daca asha stau lucrurile SI DACA AM DREPTUL SA MA PENSIONEZ LA LIMITA DE VARSTA, asha cum mi se spune la casa de pensii ....si daca perioada aceea de vechime in invatamant echivalata , este valabila si la calculul si incadararea pensionarii, sau doar la stabilirea drepturilor salariale din trecut?
este foarte important sa fiu lamurita pt ca aud si alte versiuni in afara de informatiile angajatilor de la casa de pensii, sect 1 , bucuresti.Statutul cadrelor didactice mentioneza clar aces drept de 3 ani in avans...nu stiu acum exact art....MA LAMURITI ?VA ROG MULT.

DECI AM DREPTUL SA IES LA PENSIE LA LIMITA DE VARSTA? AVAND DATELE SI VARSTA si legislatia mentionate de mine mai sus?

MULTUMESC MULT

ASTEPT RASPUNS

Dorina Ionescu, Bucuresti
Re: Pensie invatamant
Scris de: la pensie la data: 08/30/2009 7:15am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei pensionare pentru stagiul incalitate de cadru didactic, in 22 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In legea 128/1997 art 127 alin (3) este prevazut dreptul de a cere pensionarea cu o reducerea varstei de mai sus pentru femeile care au lucrat cu statut de cadru didactic un stagiu de minim 25 ani. Functiile didactice prevazute in legea 128/1997 sunt enumerate in :
Titlul II Invatamant preuniversitar art 5 si 6
Titlul III Invatamant superior art 53
Analizand functiile enumerate in articolele de mai sus nu am gasit functia pe care ati profesat-o ca traducator. Dupa parerea noastra stagiul lucrat ca traducator conf art 139 alin (1) este considerat ca vechime in munca numai pentru drepturile salariale nu si pentru dreptul la pensie.
Daca functionarii de la Casa de Pensii va recunosc acest stagiu ca functie didactica inseamna ca noi am gresit si am fi bucurosi daca ne-ati comunica ca ati primit decizie de pensionare la limita de varsta beneficiind de aceasta echivalare.
Puteati cere pensie anticipata partiala din 22 noiembrie 2006 la varsta de 54 ani si 2 luni indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 4 luni la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: Pensie invatamant
Scris de: ionescu dorina la data: 08/31/2009 8:14am
dorina ionescu :
Gen:f
Data nasterii:22 septembrie 1952
Stagiul de cotizare:31
Alte date:
Intrebare:buna ziua,

REFERITOR LA VECHIMEA IN MUNCA.....mai precis am o dilema ref la VECHIMEA IN INVATAMANT

Sunt nascuta in 22 sept 1952, deci AM aproape 57 ani...

am vechime in munca de 32 de ani, (plus 4 ani facultate la zi)mai precis 22 ani ca traducator l .engleza ,plus11 ani vechime efectiva la catedra, ca prof de l engleza.

CONF LEGII 128/1997 SAU LEGII 84/1995 se considera vechime in invatamant toti anii in care am lucrat la traducator,pt ca am lucrat in specialitatea inscrisa pe diploma de studii la zi, UNIVERSITATEA BUCURESTI, filologie.4 ani, care se adauga la vechime.

AM DESPUS DOSARUL PT PENSIONARE, INCEPAND CU DATA DE 1 SEPT 2009.

deshi la casa de pensii mi s-a specificat clar, ca mi se considera vechime in invatamant toata perioada de munca. si mi s-a mai spus ca VOI INDEPLINI conditiile sa fiu pensionata la limita de varsta, pt ca profesorii au dreptul sa ceara pensionare la limita de varsta, cu 3 ani inainte de varsta limita.....daca au o vechime in invatamant ca a mea. EU eram consolata cu ideea ca cer pensionare anticipat sau partial anticipat, nici nu stiu cum sa ma exprim...si am avut surpriza sa aflu ca NU stiam legile de loc.

eu va rog sa imi confirmati daca asha stau lucrurile SI DACA AM DREPTUL SA MA PENSIONEZ LA LIMITA DE VARSTA, asha cum mi se spune la casa de pensii ....si daca perioada aceea de vechime in invatamant echivalata , este valabila si la calculul si incadararea pensionarii, sau doar la stabilirea drepturilor salariale din trecut?
este foarte important sa fiu lamurita pt ca aud si alte versiuni in afara de informatiile angajatilor de la casa de pensii, sect 1 , bucuresti.Statutul cadrelor didactice mentioneza clar aces drept de 3 ani in avans...nu stiu acum exact art....MA LAMURITI ?VA ROG MULT.

DECI AM DREPTUL SA IES LA PENSIE LA LIMITA DE VARSTA? AVAND DATELE SI VARSTA si legislatia mentionate de mine mai sus?

MULTUMESC MULT

ASTEPT RASPUNS

Dorina Ionescu, Bucuresti



Buna Ziua,

multumesc pentru stradania de a-mi da un raspuns....sunt partial lamurita....DE CE ? pentru ca Nu stiu unde sa ma incadrez cu ideea: PE CINE SA CRED?

Nu ma mira ca exista ambiguitati....legiuitorul este atat de ambiguu uneori....DECI...ma gandesc asha...CASA DE PENSII are experti? Ei numai cu pensionati se ocupa....deci au un porgeam special de calcul...CARE SE CHIAMA....PROGRAM PENTRU PROFESORI....asha mi s-a spus de la ghiseu.....deci au zeci de dosare ale profilor, care cer pensionarea si au situatii similare cu a mea...nu SUNT SINGURUL fost TRADUCATOR...CARE A MUNCIT SI IN INVATZAMANT CA PROF..ENGLEZA fiind elementul de baza al muncii mele, in ambele cazuri.

PE DE LATA PARTE.....este oarecum logic si ce imi scrieti aici......nu gasiti un articol in care sa se incadreze functia de traducator.....CA ECHIVALENT CU FUNCTIA DE profesor....PROGRAMUL PE CARE IL FOLOSITI DUMNEAVOASTRA ESTE ACELASHI PRACTICAT DE TOATA LUMEA? SI DE CEI DE LA casele de pensii? ESTE UN PROGRAM SPECIAL? EXISTA MAI MULTE FELURI?

TRADUCATORUL DE LIMBA ENGLEZA...ESTE UN DOMENIU SIMILAR CU SPECIALITATEA MENTIONATA PE DIPLOMA MEA....Poate legiuitorul NU a considerat necesar decat sa mentioneze...cuvantul ECHIVALENT.....acest cuvant implica o subantelegere....NU EXISTA DUBII LINGVISTICE...
DACA LUCRAM CA PAZNIC...SAU SOAFEZA..e firesc sa NU intre in discutie cuvantul ECHIVALENT....aici am dubii ca aveti dreptate...am studiat l engleza si am lucrat numai in domeniul strict legat de l engleza....ca si inginerii care aleg sa predea materii tehnice in invatzamant...

MULTUMESC ORICUM...SI POATE MAI STUDIATI LEGISLATIA SI MAI CAUTATI SI ALTE INTERPTRETARI....MI-AR FOLOSI MULT.

Am sa va tin la curent asha cum mi-ati solicitat....CASA DE PENSII este factorul decisiv in determinarea unei pensii in Romania? sau e cazul sa fiu neincrezatoare in deciziile acestei institutii? aud si alte versiuni....in spetza contradictorii, ca si cel din raspunsul dumneavoastra.

Multumesc mult


Dorina Ionescu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1