Subiect "Pensie de urmas" Deschis de Mora Georgeta la data: 08/27/2009 3:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas
Scris de: Mora Georgeta la data: 08/27/2009 3:59am
Gen:feminin
Data nasterii:27/03/1974
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa 17 ani de la decesul tatalui, mamei i sa calculat pensia de urmas valoarea ei fiind 360ron.Tatal meu a lucrat 25 ani in grupa I la CFR.Pentru anii de grupa la pensia de urmas nu se calculeaza nimic, mi se pare ca pensia este destul de mica pentru anii lucrati?
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 08/30/2009 10:11am
Din pacate datele pe care le dati nu ne ajuta sa va dam un raspuns corect (probabil data de nastere este a dv si aceasta nu are nicio relevanta).
Pentru acesta avem nevoie de urmatoarele date:
-Data de nastere a tatalui dv si stagiul complet de cotizare de pe decizia de calcul a pensiei tatalui.
-Data de nastere a mamei si data cand a primit pensia de urmas.
Valoarea pensiei depinde si de salariile tatalui dv nu numai de stagiu de cotizare.
Re: Pensie de urmas
Scris de: Mora Georgeta la data: 08/31/2009 2:14am
Gen;feminin
Data nasterii:27/03/1974

Stagiul de cotizare:
Alte date:
Raspuns:Mama este nascuta la data de 13/11/1950
Tata nascut la data de 10/06/1948 si adecedat la data de 10/11/1992.La data decesului inca era angajat la CFR.Pe decizia primita pentru pensia de urmas a fratelui meu(care la decesul tatalui avea 10 ani si care a beneficiat de pensie de urmas pina la
terminarea liceului)erau trecuti 37 de ani intregiti cu tot cu grupa I .Dupa cartea de munca tatal meu are lucrati 22 de ani in grupa I si 3 ani in grupa aIIa iar intregirea s-a facut la 37 ani.Mama a luat prima pensie cu data de 03/08/2009 atunci a primit decizia dar pe decizie nu este specificat nimic nici grupa nici vechime.Ultimul salar era aproximativ de 3500ROL.Va multumesc.
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 09/01/2009 3:43am
Din datele furnizate rezulta ca pensia mamei dv, ca data, a fost acordata conform legii pensiilor 19/2000 adica la varsta standard de pensionare de 58 ani si 7 luni.
In ceeace priveste valoarea pensiei nu putem sa precizam multe amanunte.
Conform legii mama dv trebuia sa primeasca un punctaj de pensie de 50 % din punctajul sustinatorului (punctaj trecut in decizia de pensionare)
Deoarece si noi credem ca pensia mamei dv este mica va sfatuim sa incercati sa calculati punctajul pensiei la carea avea dreptul tatal dv avand carnetul de munca.
Ultimul salariu indicat de dv este gresit deoarece in acea perioada salariul minim pe economie era mai mare decat cel indicat.
Calculul punctajului pensiei tatalului dv se poate face pe site-ul nostru cu programul “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala procedand astfel :
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute (datele trebuie sa fie ale tatalului dv). Atentie la data de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii stagiului militar daca este cazul si acestea este anterioar. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare.
Dupa ce completati salariile reveniti si va mai dam indicatii.
Re: Pensie de urmas
Scris de: Mora Georgeta la data: 09/08/2009 3:25am
Gen:feminin
Data nasterii:27032009
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare Mama a fost in audienta la directorul de la casa de pensii de aici din Dej pt a se lamuri cu privire la pensia destul de mica. Raspunsul domnului a fost sec ,anii acumulati dupa grupa I a nu se calculeaza la pensia de urmas ,deci mama a luat pensia numai dupa cei 22 de ani lucrati efectiv.Exista articol in legea pensiilor care se refera la acest lucru ? Daca pensia se compenseaza la pens de urmas se aloca doar 50% din compensare? Va multumesc inca nu am reusit sa calculez pensia dupa programul dumneavoastra este destul de greu multumesc pt informatii
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 09/09/2009 2:41am
Ne pare rau ca nu intelegem clar cele spuse de dv.
In OU 100/2008 si OU 209/2008 nu sunt prevederi care sa elimine pensile de urmas de la beneficiile acestor ordonante.
Nu intelegem la ce va referiti cu compensarea.
Calculul pensiei de urmas se face astfel:
Asa cum spuneti si dv mai intai s-a calculat pensia pentru tatal dv stabilindu-se un punctaj de pensie.
Apoi se calculeaza punctajul pensiei de urmas a mamei dv la jumatate din punctajul pensiei tatalui.
Daca se face o majorare a punctajului pentru grupa de munca se face la punctajul pensiei tatalui si automat prin aceasta creste si punctajul pensiei mamei.
Valoarea pensiei mamei se determina prin inmultirea punctajului pensiei cu valoarea punctului de pensie care acum este de 718.4 lei . Periodic aceasta valoare se modifica (din 1 octombrie va creste cu 2 % adica va fi 732,8 lei) si prin aceasta se modifica toate pensiile inclusiv cele de urmas.
Re: Pensie de urmas
Scris de: Mora Georgeta la data: 09/09/2009 7:34am
Gen:feminin
Data nasterii:13/11/1950
Stagiul de cotizare:23 ani

Alte date:
Intrebare:De la of de pensii i s-a spus mamei ca pensia de urmas este jumatate din pensia tatalui fara sa se puna anii lucrati in gr aI deoarece la pensia de urmas nu se pot adauga acesti ani numai daca traia tatal meu si lua el pensia .Iar in legatura cu compensarea de la 1 octombrie mamamei i se va compensa pensia cu jumatate din cit ar fi trebuit sa ia tatal meu deci numai cu 1%.Ca urmare pensia pe care o va lua mama este calculata dupa ani lucrati efectiv fara a se adauga sporurile pentru gr aIa . Va multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1