Subiect "daca ies acum la pensie" Deschis de chirita p. ion la data: 09/02/2009 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca ies acum la pensie
Scris de: chirita p. ion la data: 09/02/2009 4:09am
Gen:B
Data nasterii:09.12.1948
Stagiul de cotizare:40ani 06 luni
Alte date:grupa I 1 an 06.luni
Intrebare:
Re: daca ies acum la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/03/2009 4:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 09 iulie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de grupa I nu beneficiati nici de spor de vechime nici de reducerea varstei de pensionare deoarece este mai mic decat limita minima pentru care se acorda acestea.
Puteati cere pensie anticipata partiala din 09 iulie 2008 la varsta de 59 ani si 7 luni daca indeplineati si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 44 ani si 2 luni la data pensionarii anticipate.
Daca nu aveti stagiul de cotizare de 35 ani puteati cere pensie anticipata partiala tot din 09 iulie 2008 la varsta de 59 ani si 7 luni indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 34 ani si 2 luni la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1