Subiect "intrebari suplimentare" Deschis de SR la data: 09/03/2009 2:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebari suplimentare
Scris de: SR la data: 09/03/2009 2:34am
Gen:F
Data nasterii:08.05.1957
Stagiul de cotizare:noiembrie 1974 - 31 iulie 2009
Alte date: 6 ani si 7 luni gr. II
Intrebare: Revin cu intrebari suplimentare. Am fost incadrata de catre medicul expert al asigurarilor sociale cu data de 01.08.2009 in gradul II de invaliditate, cu revizuire la 12 luni. Am depus dosarul la Casa de pensii a sect. 3. Am primit un nr. de inregistrare si mi s-a spus ca sa astept decizia de pensionare si evident valoarea calculata a pensiei c-am peste 4 luni. As dori sa imi spuneti:
- care este termenul legal pentru calcularea unei pensii de invaliditate
- ce trebuie facut daca nu se respecta termenul legal
- daca am calculat bine pensia in pagina deschisa pe site-ul dvs
- pe perioada cat sunt in pensie de invaliditate contractul meu de munca este considerat suspendat? (daca la urmatoarea revizie voi fi incadrata in gradul III, imi pot relua activitatea cu 1/2 norma fara probleme din partea angajatorului, sau pur si simplu mi-am pierdut locul de munca?)
Re: intrebari suplimentare
Scris de: la pensie la data: 09/04/2009 3:01am
1.Art 84 alin (2) din legea 19/2000 prevede:
“ Drepturile de pensie de invaliditate se acorda si se platesc:
a) de la data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, daca cererea a fost depusa in termen de 60 de zile de la data emiterii deciziei medicale de incadrare in grad de invaliditate;
b) de la data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, dar nu inainte de data incetarii calitatii de asigurat, daca cererea a fost depusa in termenul prevazut la lit. a), in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (2);
c) de la data depunerii cererii, dar nu inainte de data incetarii calitatii de asigurat, in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (2), ale caror cereri au fost depuse cu depasirea termenului prevazut la lit. a);
d) de la data depunerii cererii, in cazul persoanelor care la data solicitarii pensiei de invaliditate nu mai au calitatea de asigurat.
Dupa cum observati nu se prevede termen pentru calcul si emiterea deciziei de pensionare ci formularea este “ Drepturile de pensie de invaliditate se acorda si se platesc” care poate fi interpretata ca fiind conform legii si daca drepturile sunt platite peste 4 luni dar se plateste pensia din urma.
2. Daca sunteti nemultumita puteti sa deschideti actiune in justitie la Tribunalul Judetean sau de Sector.
3. Nu am gasit erori majore in datele introduse in calcul pe programul deschis pe numele dv astfel:
- In anul 1991 ati introdus sporuri pe care nu le-am inteles.
-In lunile ianuarie, februarie,aprilie si iulie 2003 ati introdus sume mai mari de salariile limita de 26418600 lei dar aceasta eroare nu are influenta deoarece prin program sunt plafonate automat aceste sume.
4.Prin incetarea activitatii se incheie raporturile de munca cu angajatorul si acesta nu mai are nicio obligatie sa va reangajaze.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1