Subiect "calcul pensie" Deschis de viorica chita la data: 09/03/2009 4:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: viorica chita la data: 09/03/2009 4:04am
Gen:f
Data nasterii:07.10.1960
Stagiul de cotizare:29ani 5 luni
Alte date:
Intrebare:incepand in anul 2005 am avut mai multe contracte de part-time cu diferite societati,cum ma va ajuta acestea,la calculul pensiei,si poate si stagiu de cotizare.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/04/2009 3:15am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Sumele castigate prin lucrul cu forme legale (conventie civila) la alte locuri de munca si pentru care ati platit CAS sunt luate in calculul pensiei. Aceste sume au fost trimise pe suport electronic la Casa de Pensii. Acest fapt il puteti verifica pe certificatul transmis de Casa de Pensii pe anul 2005. La stagiul de cotizare aceste conventii civile nu va ajuta cu nimic daca lucrati cu norma intreaga unde aveti functia de baza. Stagiile lucrate pe conventii civile pot fi cumulate pentru realizarea unei norme intregi (fara a o depasi) daca nu aveti un loc de munca cu norma intreaga.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1