Subiect "DATA DE PENSIONARE" Deschis de TITA COSTINEL la data: 09/03/2009 4:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DATA DE PENSIONARE
Scris de: TITA COSTINEL la data: 09/03/2009 4:23am
Gen:M
Data nasterii:24.10.1959
Stagiul de cotizare:27 ANI SI 5 LUNI
Alte date:C.F.R.20 ANI GRUPA I
Intrebare:CAND POT SA IES LA PENSIE?
Re: DATA DE PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 09/04/2009 3:31am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 24 octombrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Pentru stagiul de 20 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se adauga la stagiul de cotizare si rezulta un stagiu total de cotizare de 37 ani si 5 luni.
In cazul dv exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul de 20 ani in gr I beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 12 ani adica la varsta de 53 ani si ati fi putut iesi la pensie la limita de varsta in 24 octombrie 2012 dar acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 astfel ca daca nu se va prelungi valabilitatea lui nu puteti sa beneficiati de el.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in conditii speciale de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 57 ani, adica in 24 octombrie 2016, iar stagiul complet de cotizare se reduce la 27 ani pe care il aveti deja realizat.
Varianta 3
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in conditii deosebite de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni, adica in 24 aprilie 2020.
In cazul variantei 3 puteti cere pensie anticipata partiala in 24 octombrie 2019 la varsta de 60 ani indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv diminuarea va fi mica deoarece pentru reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1