Subiect "ani de cotizare" Deschis de Fiterau Timona la data: 09/07/2009 9:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ani de cotizare
Scris de: Fiterau Timona la data: 09/07/2009 9:36am
Gen:
Data nasterii:18.12.1953
Stagiul de cotizare:22 ani si 2 luni
Alte date:17 ani si 6 luni grupa a-2a de munca 85 %
Intrebare:doresc sa stiu daca anii de facultate -5ani- se adauga la stagiul de cotizare si daca mai pot sa cotizez anticipat la fondul de pensii.multumesc
Re: ani de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/08/2009 9:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 18 iulie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite” .
Stagiile lucrate partial in grupa de munca sunt calculate la timpul lucrat efectiv adica dv vi se calculeaza 14 ani de gr II.
Perioada cat ati urmat cursurile universitare, daca acestea au fost urmate la zi, este considerata stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare.
Pentru un stagiu de 14 ani lucrat in grupa II se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga, impreuna cu stagiul asimilat pentru facultate, la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 30 ani si 8 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 14 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 7 luni adica in 18 iulie 2010.
Puteati cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 54 ani si 7 luni adica dupa 18 iulie 2008 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 2 luni la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru diminuarea varstei de pensionare cu 3 ani pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Puteti sa cotizati suplimentar la fondul de pensii prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii dar dupa opinia noastra acest mod de investire a banilor este ineficient in cazul dv care aveti stagiul complet de cotizare depasit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1