Subiect "pensie cu penalizare" Deschis de badea la data: 09/09/2009 6:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cu penalizare
Scris de: badea la data: 09/09/2009 6:26am
Gen:f
Data nasterii:20.06.1952
Stagiul de cotizare:30
Alte date:gr i si tura de noapte
Intrebare:acum am 56 de ani.as fi ies la pensie normal .exista vreo lege prin care nu mi s-ar modifica pensie.ca normal stiu ca nu se acorda puncatjele decat cand faci varsta si iesi normal.am fost la casa pensii si asa mi-au spus .este normal.
Re: pensie cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 09/10/2009 4:29am
Sunteti confuza si datele sunt deasemeni confuze. Vom incerca in masura posibilitatilor sa va lamurim.
1. Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 20 iulie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti varsta de 57 ani daca nu va supara aceasta precizare.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001, dupa aceasta data grupele de munca se numesc “conditii deosebite” sau “conditii speciale” iar locurile de munca in grupa I de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
In aceste conditii dv aveti cca 22 ani de gr I si restul in conditii speciale
Pentru stagiul de 22 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 11 ani care se adauga la stagiul de cotizare si rezulta un stagiu total de cotizare de 41 ani.
In cazul dv exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul de 22 ani in gr I beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 13 ani dar nu sub varsta de 50 ani si puteati iesi la pensie la limita de varsta din 20 iunie 2002 indeplinind si satagiul complet de cotizare peste 28 ani 2 luni, acest articol este valabil pana la 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in conditii speciale peste 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 10 ani si puteati sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 48 ani si 1 luna, adica in 20 iulie 2001, iar stagiul complet de cotizare se reduce la 18 ani pe care il aveti deja realizat.
Avand in vedere cele de mai sus noi consideram ca este clar daca cele spuse de dv privind gr I de munca sunt adevarate atunci puteati sa va pensionati de mult fara ca pensia sa fie diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1