Subiect "varianta avantajoasa a iesirii la pensie" Deschis de stamate mircea la data: 09/09/2009 6:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varianta avantajoasa a iesirii la pensie
Scris de: stamate mircea la data: 09/09/2009 6:58am
Gen:B
Data nasterii:01.03.1956
Stagiul de cotizare:33 ani 7 luni
Alte date:18 ani in grupa 1
Intrebare:
Mai intii multumesc mult pt toate clarificarile anterioare mai ales pentru cea referitoare la plata aproape fara rost a CAS-ului in momentul de fata. Pentru mai multa siguranta intreb totusi daca pot intrerupe acum achitarea CAS-ului pina la intocmirea dosarului de pensie fara sa am vreo problema din acest punct de vedere la acea data. Pe de alta parte mai am o neclaritate privind perioada in care am achitat personal CAS-ul corespunzator salariului mediu brut pe economie.Intrebarea este daca aceasta perioada poate fi considerata ca fiind lucrata in conditii speciale pe baza unui document-adeverinta prin care se certifica faptul ca am prestat o activitate inclusa in conditii speciale.
Imi cer scuze daca abuzez cumva de rabdarea dvs si va multumesc mult.
Re: varianta avantajoasa a iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/10/2009 4:51am
1.Privind posibilitatea rezilierii contractului de asigurare sociala cititi prevederile punctelor 5.2, 5.3 si 6.10 de pe verso contractului si veti vedea ca aveti dreptul sa instiintati Casa de Pensii ca doriti sa reziliati contractul iar aceasta nu se poate opune.
2. Perioada platita se considera : conditii normale, deosebite sau speciale in functie de procentul ales la puntul 3.2 al contractului (conditii de asigurare).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1