Subiect "pensionare" Deschis de eugenia zaus la data: 09/09/2009 9:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: eugenia zaus la data: 09/09/2009 9:40am
Gen:feminin
Data nasterii:02/08/19511951
Stagiul de cotizare:33ani=396 luni
Alte date:
Intrebare:in cazul reducarii posturilor intr-o institutie bugetara.. pot fi trimisa la pensie daca mai am numai 8 luni pina la data iesiri de drept la pensie?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/10/2009 6:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 02 iunie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani 8 luni si stagiul minim de 12 ani si 8 luni . Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In cazul reducerii posturilor in orice institutie conform Codului Muncii (art 55 legea 53/2003) urmeaza fie incetarea raporturilor de munca cu acordul partilor, acordandu-se compensatii, caz in care se iau in vedere si pensionarilor anticipate partiale fie concedieri (colective sau individuale) din motive care nu tin de persoana salariatului caz in care salariatilor li se intocmesc forme de somaj. Ultima forma se poate alege daca angajatorul indeplineste anumite conditii.
In ambele forme de incetarea a contractelor de munca in codul muncii nu sunt prevederi care sa se refere la cei care urmeaza sa iese la pensie.
In multe cazuri cum este al dv se incearca o combinati a acestor doua variante.
Pensia anticipata partiala este un drept si nu poate fi impusa si orice forma de impunere a acestei pensionari se face cu incalcarea codului muncii si poate fi contestata in justitie.
In plus trebuie retinut ca art 56 alin (1) litera d din legea 53/2003 Codul muncii prevede ca incetarea contractului de munca (cu acordul partilor) se face la data comunicarii deciziei de pensionare nu la data depunerii dosarului de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1