Subiect "nelamurire" Deschis de anna maria la data: 09/10/2009 12:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelamurire
Scris de: anna maria la data: 09/10/2009 12:27pm
Gen:F
Data nasterii:13.20.1954
Stagiul de cotizare:36 ani si 3 luni
Alte date:19si 3 luni grupa a2-a de munca
Intrebare:Dupa depunere cererii de demisie si desfacerea contrectului de munca si pana la primirea deciziei de pensionare anticipata am inteles ca raman tot angajata la societatea la care lucrez in prezent in cazul asta cine ma plateste? si ce se face ? un contract nou sau ce? In cazul in care pana la venirea deciziei de pensionare o sa am nevoie de certficat medical pentru vreo boala voi benefcia de acest certificat si plateste intreprinderea la care lucrez sau nu mai am drepturi si nu mai am voie sa ma imbolnavesc?
Re: nelamurire
Scris de: la pensie la data: 09/11/2009 7:20am
Derularea normala a demersurilor pentru pensia anticipate este urmatoarea :
- Depunerea de catre angajat a cererii de iesire la pensie anticipata (nu demisie si desfacerea contractului de munca).
- Intocmirea si depunerea de catre angajator a dosarului de iesire la pensie ( fara dovada incetarii activitatii)
- Emiterea de catre Casa de Pensii a deciziei de pensionare.
- Depunerea de angajat a cererii de incetare a activitatii si pentru eliberarea adeverintei de incetarea activitatii.
- Depunerea de angajat la Casa de Pensii a dovezii de incetarea activitatii.
- Introducerea in plata a pensiei cu data de depunere a dovezii de incetare a activitatii.
In aceste conditii angajatul lucreaza si este platit pana la aparitia deciziei de pensionare si va primi pensie de la data depunerii dovezii de incetarea activitatii. Intre cele doua date nu sunt motive sa fie mai mult de cateva zile.
Nu putem sa calculam noi consecintele abaterilor de la aceasta succesiune normala a demersurilor si a responsbilitatilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1