Subiect "Pensia de invaliditate" Deschis de Luana la data: 09/11/2009 2:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de invaliditate
Scris de: Luana la data: 09/11/2009 2:34am
Gen:M
Data nasterii:05.12.1951
Stagiul de cotizare:31 ani si 5 luni
Alte date:stagiul militar satisfacut (1 an), studii superioare (Facultatea de Istorie-Filoziofie + Colegiu - geografie)
Intrebare:Pesoana despre care am mentionat este tatal meu. In 2006 a suferit 2 accidente vasculare ischemice care au generat urmatorul diagnostic: dementa mixta, hemiplegie dreapta, cardiopatie ischemica cronica). A fost pensionat anticipat la varsta de 51 ani si 3 luni si primeste pensie si o indemnizatie de insotitor (are gradul I de invaliditate). Intrebarile mele sunt: Anual trebuie sa merg la CNPAS-Comisia de expertiza medicala in vederea revizuirii in ce priveste capacitatea de munca? Cat timp se repeta aceasta procedura? Am inteles din auzite ca 3 ani, dupa care il pensioneaza definitiv. Daca e adevarat, pensia ce modificari va avea? si intrebarea 2. Poate sa primeasca indemnizatie de handicap - cu conditia sa obtina cerftificat de handicap-? simultan cu pensia de invaliditate? Va multumesc
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 09/12/2009 2:33am
Datele furnizate sunt confuze si nu putem sa analizam cazul decat facand presupuneri care pot fi gresite.
Astfel spuneti ca a iesit la pensie anticipat fara sa ne spuneti ce fel de pensie, noi presupunem ca este pensie de invaliditate desi dv spuneti ca a avut accidentele vasculare in 2006 iar varsta de 51 ani si 3 luni cand a iesit la pensie a avut-o in anul 2003. Deasemeni nu ne spuneti durata facultatii deoarece aceasta se ia in calcul la stagiul total de cotizare si daca ati inclus aceasta durata in stagiul de cotizare de 31 ani si 5 luni.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 05 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In privinta prezentarii la comisia de expertiza legea 19/2000 legea pensiilor prevede ca sunt scutiti de prezentarea la comisie conform art 61 alin (7) cei care :
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
….
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare.
Avand in vedere ca perioada de stagiu militar si de facultate sunt considerate stagii asimilate si se adauga la stagiul de cotizare daca aceste perioade nu le-ati adaugat si dv la cei 31 de ani si 5 luni si socotind durata minima a facultatii atunci tatal dv la data iesirii la pensie de invaliditate avea stagiul de cotizare cumulat mai mare de 35 ani. Deci in aceste conditii are dreptul ca dupa varsta de 60 ani sa nu mai fie convocat la comisia de expertiza.
Pensionarea definitiva se face la varsta de 65 ani si atunci pensia va fi recalculata, caz in care daca la iesirea la pensie de invaliditate a avut stagiul complet de cotizare de 35 ani depasit (din considerentele de mai sus) atunci pensia la limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate.
Indemnizatiile de handicap nu se acorda de Casa Nationala de Pensii ci de Autoritatea Nationala pentru Persoanele cu Handicap si se face conform legii 448/2006
In aceasta privinta mai multe informatii, puteti sa gasiti la Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Sociala Sector 6, Serviciul Drepturi Persoane cu Handicap la telefon/fax: 7457237 sau puteti accesa pagina web a institutiei www.asistentasociala6.ro

Indemnizatia de handicap nu este conditionata de pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1