Subiect "date pensie" Deschis de delia la data: 09/11/2009 6:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
date pensie
Scris de: delia la data: 09/11/2009 6:04am
Gen:f
Data nasterii:30.12.1953
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
intrebarea mea este urmatoarea--
- inainte de noua lege a pensiilor am lucrat la o societate unde am primit ore suplimentare,prime,acord global,vechime si alte sporuri.am adeverinta pt sp de vechime si cel de munca grea.celelalte venituri pe care vi le-am spus mai sus intra la calcul pensie?trebuie sa iau adevarinta si pentru ele cu valorile din state aferente perioadei lucrate acolo?
Multumesc mult pt ca sunteti si ajutati oamenii.Sunteti de un real folos.
Delia
Re: date pensie
Scris de: la pensie la data: 09/12/2009 3:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 30 iulie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform legii 49/1992 in calculul pensiei conform vechi a legii pensiilor precum si conform noi legi a pensiilor, dar numai pentru perioada anterioara lui 1 aprilie 2001, in calculul punctajului pensiei nu intra decat sporurile permanente adica din cele enumerate de dv cel de vechime si de munca grea. Celelalte sporuri sau sume ocazionale nu intra in categoria sporuri permanente si nu sunt luate in calculul punctajului pensiei. Aceste prevederi sunt precizate si in Anexa la OU 4/2005 dupa care au fost recalculate pensile obtinute dupa vechea lege a pensiilor.
Am auzit totusi ca anumiti pensionari care au lucrat cu retributia in acord au obtinut hotarari judecatoresti ca sa fie luate in calcul castigurile in acord.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1