Subiect "pensie anticipata" Deschis de Antonescu Ana la data: 09/11/2009 10:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Antonescu Ana la data: 09/11/2009 10:26am
Gen:feminin
Data nasterii:05.10.1954
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:Avand in vedere ca a fost scanata cartea mea de munca,oficiul de pensii ar putea face un calcul de pensie?Eu am introdus datele din cartea de munca dar nu stiu cat de corect,pt.ca in armata s-au tot schimbat metodele de salarizare.Si as vrea sa stiu cu ce procent voi fi penalizata daca cer pensionarea din 2010.Va multumesc anticipat.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/14/2009 5:49am
Nu intelegem motivul aluziei la armata dar va atentionam ca programul si tot site-ul nostru este dedicat celor care au lucrat si cotizat in sistemul public de pensii. Dv il puteti folosi daca ati lucrat ca personal civil in cadrul sistemului militar.
Am verificat datele introduse de dv si am remarcat ca ati introdus niste sporuri dar care nu corespund cu sporurile de vechime care se calculeaza conform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”
Acest spor ar trebui in cazul dv sa fie :
Intre septembrie 1978 – iulie 1983 3 %
August 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – iulie 1988 9 %
Intre august 1988 – martie 1992 12 %
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 05 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 54 ani si 11 luni adica din 05 septembrie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 10 luni la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
In acest caz procentul de diminuarea al pensiei depinde de luna in care cereti aceasta pensie de exemplu daca o cereti in ianuarie 2010 procentul va fi de 9 % iar daca mai lucrati si o cereti in 05 septembrie 2010 diminuarea va fi de 5,40 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1