Subiect "varsta iesiri la pensie" Deschis de lucaschi eugen la data: 09/14/2009 11:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta iesiri la pensie
Scris de: lucaschi eugen la data: 09/14/2009 11:42am
Gen:
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date perioada de cotizare 20 ani franta 17 romania recunoscut cu handicap mediu de 10 ani in franta as dori sa stiu daca in romania este recunoscut conform acordului circulatiei salariatilor in spatiul european pentru a iesi la pensie si daca se iau in calcul in romania ani de handicap lucrati in franta avind domiciliul in romania va mutumesc anticipat de raspuns la mailul elucaschi@yahoo.fr
Re: varsta iesiri la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/15/2009 4:39am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei, in anul 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul lucrat in Franta este recunoscut la calculul pensiei din Romania (numai ca vechime nu si la punctaj) deoarece Romania are incheiate, cu toate tarile di UE, conventii de recunoastere reciproca a stagiilor de cotizare.
In privinta recunoasterii stagiului lucrat cu handicap mediu in legea pensiilor nu se prevede acest aspect al stagiului lucrat cu handicap in alta tara si probabil sa fie consemnat in conventia de reciprocitate.
Dar trebuie sa retineti ca daca vi se recunoaste acest drept aveti dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare daca ati lucrat un stagiu de 35 ani dupa aparitia handicapului mediu ceiace este irealizabil in cazul dv.
Puteti cere pensie anticipata (conform art 49 din legea 19/2000) dupa varsta de 60 ani adica din anul 2017 daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa fie minim 45 ani la data pensionarii anticipate. Daca lucrati in continuare realizati aceasta conditie. Pensia anticipata nu se diminuiaza.
Daca la aceiasi data aveti stagiul de cotizare sub 45 ani puteti cere pensie anticipata partiala.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1