Subiect "întrebare" Deschis de claudia la data: 09/19/2009 5:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
întrebare
Scris de: claudia la data: 09/19/2009 5:25am
Gen:f
Data nasterii:20/07/1954
Stagiul de cotizare:12 ani
Alte date:
Intrebare:femeie de serviciu la scoala, mama mea a fost data în somaj luna trecuta. Are în jur de 12 ani de vechime în total. As dori sa aflu care sunt optiunile possibile dupa ce se termina perioada de somaj. Are drept la pensie sau nu ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Cordial, Claudia Pop
Re: întrebare
Scris de: la pensie la data: 09/20/2009 9:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 20 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de 14 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada de somaj este considerata stagiu de cotizare.
Poate primi pensie la limita de varsta in 20 mai 2014 numai daca pana atunci realizeaza stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni (inclusiv perioada de somaj).
Din cauza stagiului mic de cotizare nu are dreptul la pensie anticipata sau anticipata partiala.
Daca nu se mai poate angaja dupa perioada de somaj poate incheia cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala, si in schimbul platii unei contributii lunare minime de cca 140-150 lei i se socoteste stagiu de cotizare. Contractul de Asigurare Sociala va fi incheiat pe perioada necesara realizarii stagiului minim de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1