Subiect "lamuriri privind decizia de pensionare" Deschis de Viorica Borchescu la data: 09/28/2009 4:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri privind decizia de pensionare
Scris de: Viorica Borchescu la data: 09/28/2009 4:22pm
Gen:F
Data nasterii:02.09.1954
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:am lucrat in grupa I-a de munca 4 ani,(25.03.1987 pana la 01.04.0991)Inainte de iesirea la pensie,deoarece nu am avut operat in Cartea de Munca ,am cerut o adeverinta care sa ateste faptul ca am lucrat in gr de munca 4 ani .Aceasta adeverinta mi-a fost eliberata dar, nu mi s-a luat in calcul la dosarul de pensie ,pentru diminuarea varstei standard de pensionare,pe motiv ca :"nominalizarea persoanelor care au desfasurat activitate in conditii speciale,se face in baza unui act administrativ emis de unitate anterior de intrarea in viguare a legii 19/2000.
Mentionez ca nominalizarea a fost efectuata printr-un Proces Verbal,in 19.02.2009.In Adeverinta se mentioneaza ca :"prezenta adeverinta s-a eliberat in baza documentelor,verificabile,aflate in arhiva societatii"si ca :angajatorul poarta intreaga raspundere pentru valabilitatea si corectitudinea actelor"
Va rog sa-mi spuneti daca :
Casa de Pensii a procedat corect?
Ce trebuie sa fac ca sa pot demonstra ca am lucrat in gr de munca si ca sa mi se ia in calcul aceasta adeverinta ,deoarece sunt foarte nemultumita de pensia care mi-a fost stabilita si vreau sa contest decizia primita la Tribunal.
Va rog sa-mi dati un sfat,sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sau daca este bine sa fac ceea ce mi-am propus
Raspunsul dumneavoastra imi este de mare ajutor,drept pentru care va multumesc anticipat.
Re: lamuriri privind decizia de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/29/2009 8:03am
In principiu functionarii de la Casa de pensii au dreptate.
Incadrarea locurilor de munca in grupele I si II de munca s-a facut conform unei metodologii care consta in intocmirea unui dosar in care trebuiau consemnate locurile de munca si personalul care lucreaza in aceste locuri de munca care sa contina determinarile noxelor din acele locuri de munca. Acest dosar trebuia avizat de catre Inspectoratul de Protectia Muncii si de Casa de Pensii.
In urma acestor incadrari intreprinderea urma sa plateasca o contributie pentru pensie, diferita in functie de grupa de munca.
In concluzie functionarii de la Casa de Pensii au posibilitate sa verifice corectitudinea adeverintei dv.
Este adevarat ca uneori functionarii Caselor de Pensii fie din gresala fie din rea credinta nu fac aceasta verificare corecta.
Cine a gresit in acest caz cel care a eliberat adeverinta sau cel de la Casa de Pensie o poate stabili numai instanta daca va veti adresa ei iar aceasta va verifica atat dovezile dv cat si dovezile Casei de Pensii.
In acelasi timp in cazul dv trebuie sa mai luati in calcul un element si anume:
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Daca locul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale atunci beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani, de 59 ani si 10 luni la 57 ani si 10 luni.
Daca locul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite atunci nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare deoarece aceasta se acorda numai pentru stagii de cotizare mai mari de 6 ani in conditii deosebite.
In concluzie sfatul nostru este sa verificati daca locul dv de munca a fost incadrat correct in gr I de munca intocmindu-se formele legale si daca dupa 1 aprilie 2001 locul dv de munca a fost echivalat cu grupa conditii speciale si abia dupa aceea sa deschideti actiunea in justitie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1