Subiect "acte necesare dosarului de pensie" Deschis de snae elena la data: 09/29/2009 3:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acte necesare dosarului de pensie
Scris de: snae elena la data: 09/29/2009 3:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am depus un dosar de pensie partial anticipata si la depunere nu mi-au solicitat adeverinta privind venitul asigurat dupa data de 01.04.2001, vizata de casa teritoriala de pensii;la unul dintre ghisee mi s-a raspuns ca se va atasa automat dosarului,la alt ghiseu consultat,mi s-a raspuns ca nu se mai uita nimeni pe declaratiile depuse din 2001, ci se iau in considerare numai inscrisurile din cartea de munca.Din declaratii reies si sumele retinute din alte venituri cum ar fi:premii anuale,premii trimestriale,prime de vacanta etc.Va multumesc si pentru alte raspunsuri pe care le-am primit de la dvs. cu stima elena
Re: acte necesare dosarului de pensie
Scris de: la pensie la data: 09/30/2009 1:15am
Dupa 1 aprilie 2001 sumele care intra in calculul contributiei pentru pensie si in calculul pensiei precum si sumele platite ca CAS se transmit electronic de catre intreprinderi la Casa de Pensii si sunt introduse in arhiva electronica acesteia.
Dovada acestui mod de evidenta sunt certificatele pe care le-ati primit de la Casa de Pensii pentru anii 2001 – 2005 si care contin toate sumele enumerate de noi mai sus. Mai mult fara sa depuneti altceva decat o cerere puteti cere la Casa de Pensii o situatie cu aceste sume pentru perioada dupa aprilie 2001.
Deci este evident ca dupa aprilie 2001 pentru calculul pensiei Casa de Pensii nu mai are nevoie de nimic de la dv nici macar de sumele inscrise in carnetul de munca.
Adeverintele pentru sporuri sunt necesare pana in 1 aprilie 1992 sau pana cand functionarii de la carnetele de munca au introdus aceaste sporuri in salariile din carnetele de munca iar copiile dupa carnetele de munca sunt necesare pana in aprilie 2001 dupa care evidenta a fost facuta asa cum am explicat mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1