Subiect "Acte necesare pentru pensionare" Deschis de Ion Stan la data: 09/30/2009 3:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte necesare pentru pensionare
Scris de: Ion Stan la data: 09/30/2009 3:37am
Gen: Barbatesc
Data nasterii: Oct. 13, 1945
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Stimata redactie,
Sint cetatean romain cu domiciliul in strainatate. Am parasit Romania in Decembrie 1983. Am lucrat in Romania aproximativ 20 ani. Puteti va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie in Romania? Daca da, ce acte imi sint necesare pentru pensionare? Va multumesc.
Re: Acte necesare pentru pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/30/2009 5:49am
In Romania conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta din 13 mai 2009 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
3, Actele necesare le puteti gasi pe oricare site al Caselor Judetene de Pensii (CJP) sau CNPAS . Reproducem si noi lista de pe situl CJP Prahova cu comentarile care credem ca va va ajuta:
• cerere pentru înscrierea la pensie pentru limita de varsta (cerere tip)
• carnetul de munca (original si copie);
• alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate (agricultura, sistemul militar de pensii)
• livretul militar (original si copie);
• diploma de studii universitare (original si copie) si foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, sau adeverinta privind certificarea absolvirii acestora;
• pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
• adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca
• adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite ( grupele de munca I si II si cu ce grupe au fost echivalate dupa aprilie 2001)
• procura speciala pentru mandatar (unde este cazul); (in cazul cand mandatati o alta persoana sa va depuna dosarul. Procura in afara tarii poate fi obtinuta la ambasada sau consulatul Romaniei)
• alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie (unde este cazul).
Trebuie sa va informam ca Romania are incheiate conventii de reciprocitate (cu tarile membrele UE in totalitate) prin care sunt stabilite anumite facilitate cum ar fi :
-depunerea actelor in tara de domiciliu la institutia la care se plateste contributie la pensie (in Romania CNPAS) care prin corespondenta cu institutia similara din cealalta tara poate cere calcularea separata a pensiilor in cele doua tari.
- cumularea pensiilor in tara de domiciliu.
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1