Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de mariana horlaceanu la data: 10/01/2009 3:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: mariana horlaceanu la data: 10/01/2009 3:58am
Gen:F
Data nasterii:18.12.1953
Stagiul de cotizare:31 ani si 3 luni.Am inceput activitatea la 1 oct 1978.
Alte date:studii superioare de 5 ani curs de zi, 8 ani si 6 luni lucrati la grupa a doua de munca.
Intrebare:Doresc sa ies la pensie anticipata partiala in ianuarie 2010.Avand în vedere datele mele as dori sa stiu care este procentul de diminuare a pensiei. Mentionez ca voi lucra in continuare , pana la primirea deciziei de pensionare.
Am mai scris pe acest forum,dar nu sunt lamurita. Imi spuneti ca procentul de diminuare este de 2,20 % daca nu mai lucrez pana atunci si 1,10 % daca mai lucrez.
Ori, folosind programul pentru calculul procentului de penalizare, unde am introdus urmatoarele date: 24 luni de anticipare si peste doi ani de depasire a stagiului complet de cotizare (29 ani si 2 luni) reiese ca acest procent ar fi de 9,6%
Nu stiu daca am introdus corect numarul de luni de anticipare. Luând in calcul perioada lucrata la grupa a II-a as iesi de drept, la limita de varsta,in ianuarie 2012, asa ca am luat in calcul numarul de luni pana atunci, respectiv 24 luni. Va rog sa-mi spuneti daca e corect si care este procentul corect de diminuare a pensiei .
Va multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1