Subiect "confirmare calcul pensie CNPAS SECT.3" Deschis de FLOARE ZAHARIE la data: 10/04/2009 10:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
confirmare calcul pensie CNPAS SECT.3
Scris de: FLOARE ZAHARIE la data: 10/04/2009 10:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
SOLICITARE: STIMATI DOMNI!
In primul rand multumim ptr. initiativa dvs de sprijin neconditionat a celor cu mai putina "stiinta" in acest domeniu sensibil alpensiilor

In al doilea rand va rog ,in acest context, sa-mi confirmati daca pensia rezultata,prin decizia pe care v-o trimit in atachament
impreuna cu doua adeverinte de grupa II si de spor permanent ptr. ore suplimentare),este corecta .
Intrucat termenul de contestare se prescrie curand si n-am intrat
in posesia buletinului de calcul pe motive de "dosarul nu este disponibil ,este la plati "
Multumesc anticipat !
Anexez prin emailul dvs urmatoarele:
1.decizia
2.adev.stagiu grupa II de munca
3.adev sporuri permanente ptr. ore suplimentare prestate

dupa cum veti observa din datele introduse de mine in program a rezultat un alt nivel al pensiei

in sinteza datele sunt urmatoarele:
FLOARE ZAHARIE
64 ANI
Pensie invaliditate gr.2 1982/83 1 an si 3 luni
pensie invaliditate gr 3 2003-2009 6 ani
stagiu gruppa II de munca 11 ani 1 luna si 10 zile
stagiu militar 1965/1966 1 an si 4 luni
in perioada invaliditatii am introdus prin insumare cuantumul pensiei si castigurile a 4 ore zilnic
in transele de vechime nu am introdus perioadele in stagiul militar si invaliditate gr.II

VA MULTUMESC MULT PTR. INTELEGERE si ptr. eventualul raspuns!
Re: confirmare calcul pensie CNPAS SECT.3
Scris de: floare zaharie la data: 10/05/2009 8:03am
FLOARE ZAHARIE :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
SOLICITARE: STIMATI DOMNI!
In primul rand multumim ptr. initiativa dvs de sprijin neconditionat a celor cu mai putina "stiinta" in acest domeniu sensibil alpensiilor

In al doilea rand va rog ,in acest context, sa-mi confirmati daca pensia rezultata,prin decizia pe care v-o trimit in atachament
impreuna cu doua adeverinte de grupa II si de spor permanent ptr. ore suplimentare),este corecta .
Intrucat termenul de contestare se prescrie curand si n-am intrat
in posesia buletinului de calcul pe motive de "dosarul nu este disponibil ,este la plati "
Multumesc anticipat !
Anexez prin emailul dvs urmatoarele:
1.decizia
2.adev.stagiu grupa II de munca
3.adev sporuri permanente ptr. ore suplimentare prestate

dupa cum veti observa din datele introduse de mine in program a rezultat un alt nivel al pensiei

in sinteza datele sunt urmatoarele:
FLOARE ZAHARIE
64 ANI
Pensie invaliditate gr.2 1982/83 1 an si 3 luni
pensie invaliditate gr 3 2003-2009 6 ani
stagiu gruppa II de munca 11 ani 1 luna si 10 zile
stagiu militar 1965/1966 1 an si 4 luni
in perioada invaliditatii am introdus prin insumare cuantumul pensiei si castigurile a 4 ore zilnic
in transele de vechime nu am introdus perioadele in stagiul militar si invaliditate gr.II

VA MULTUMESC MULT PTR. INTELEGERE si ptr. eventualul raspuns![/

astept un email de la dvs ptr. a da un reply cu atachamentele promise
Re: confirmare calcul pensie CNPAS SECT.3
Scris de: la pensie la data: 10/06/2009 2:44am
Ne pare rau sa va precizam ca sprijinul nostru este neconditionat dar nu nelimitat deoarece acest sprijin este limitat de timpul pe care il putem acorda acestei activitati precum si de scopul pentru care a fost conceput acest site.
Scopul pentru care a fost conceput site-ul a fost acela de a informa actualii si viitorii pensionari pentru scutirea de efort si de a ajuta pe cei care doresc sa-si calculeze singuri pensia.
Verificarea in amanuntime a calculului inseamna calculul pensiei si acest lucru nu-l putem asigura noi din cauza ca acesta cere timp si noi nu dispunem de el decat daca am renunta la cele doua scopuri propuse.
Calculul/verificarea calculului pensiei se f ace apeland pe internet la cei care se ocupa cu acestea contra cost. Daca aveti dificultati sau considerati ca pretul este mare daca ne dati acceptul putem sa va comunicam adresa dv de mail celor care fac verificarea calculului pensiei cu pret mai mic .
Noi putem sa va comunicam observatiile noastre privind datele introduse de dv in programul “Calcul pensie” care sunt :
1. Sporul de vechime introdus nu este in totalitate cel explicat de noi pe forum.
Dupa calculele noastre acesta ar trebui sa fie :
Intre octombrie 1968 – septembrie 1973 3 %
Intre octombrie 1973 – septembrie 1978 5 %
Intre octombrie 1978 – ianuarie 1982 7 %
Intre mai 1983 - noiembrie 1984 12 %
Intre decembrie 1984 – martie 1992 15 %
In cazul cand in acea perioada ati avut si alte sporuri acestea se cumuleaza asa cum ati procedat si dv.
2. Pe perioada pensiei de invaliditate de gr 2 nu aveti dreptul sa lucrati (gr 2 de invaliditate se defineste prin pierderea capacitatii de munca de 100 % dar putand sa se serveasca singur fara ajutor) si deci nu trebuie sa mai adaugati sume in coloana salariu.
3.Sporurile dupa martie 1992 se introduce numai daca acestea nu sunt incluse in salariu deoarece in caz contrar se introduc de doua ori.
4. In perioda aprilie 2001 decembrie 2002 ati introdus salarii mai mari decat salariile limita pentru care s-a platit CAS ( 12445959 in 2001 si 16746000 in 2002). Aceste limite le puteti vedea in certificatele primate de la CNPAS pe anii 2001 si 2002. Aceasta eroare nu influenteaza calculul pensiei deoarece programul nostru face limitarea automat.
5. La intrarea in program ati introdus un “Punctaj suplimentar pentru grupa de munca” calculat (presupunem noi) conform OU 100/2008 ceeace este gresit deoarece celor care au iesit la pensie dupa 2 noiembrie 2008 punctajul suplimentar se acorda conform OU 209/2008 ( majorarea cu 25 % a punctajelor anuale pe perioada stagiului in gr II)
Re: confirmare calcul pensie SECT.3
Scris de: FLOARE ZAHARIE la data: 10/06/2009 7:56am
la pensie :
Ne pare rau sa va precizam ca sprijinul nostru este neconditionat dar nu nelimitat deoarece acest sprijin este limitat de timpul pe care il putem acorda acestei activitati precum si de scopul pentru care a fost conceput acest site.
Scopul pentru care a fost conceput site-ul a fost acela de a informa actualii si viitorii pensionari pentru scutirea de efort si de a ajuta pe cei care doresc sa-si calculeze singuri pensia.
Verificarea in amanuntime a calculului inseamna calculul pensiei si acest lucru nu-l putem asigura noi din cauza ca acesta cere timp si noi nu dispunem de el decat daca am renunta la cele doua scopuri propuse.
Calculul/verificarea calculului pensiei se f ace apeland pe internet la cei care se ocupa cu acestea contra cost. Daca aveti dificultati sau considerati ca pretul este mare daca ne dati acceptul putem sa va comunicam adresa dv de mail celor care fac verificarea calculului pensiei cu pret mai mic .
Noi putem sa va comunicam observatiile noastre privind datele introduse de dv in programul “Calcul pensie” care sunt :
1. Sporul de vechime introdus nu este in totalitate cel explicat de noi pe forum.
Dupa calculele noastre acesta ar trebui sa fie :
Intre octombrie 1968 – septembrie 1973 3 %
Intre octombrie 1973 – septembrie 1978 5 %
Intre octombrie 1978 – ianuarie 1982 7 %
Intre mai 1983 - noiembrie 1984 12 %
Intre decembrie 1984 – martie 1992 15 %
In cazul cand in acea perioada ati avut si alte sporuri acestea se cumuleaza asa cum ati procedat si dv.
2. Pe perioada pensiei de invaliditate de gr 2 nu aveti dreptul sa lucrati (gr 2 de invaliditate se defineste prin pierderea capacitatii de munca de 100 % dar putand sa se serveasca singur fara ajutor) si deci nu trebuie sa mai adaugati sume in coloana salariu.
3.Sporurile dupa martie 1992 se introduce numai daca acestea nu sunt incluse in salariu deoarece in caz contrar se introduc de doua ori.
4. In perioda aprilie 2001 decembrie 2002 ati introdus salarii mai mari decat salariile limita pentru care s-a platit CAS ( 12445959 in 2001 si 16746000 in 2002). Aceste limite le puteti vedea in certificatele primate de la CNPAS pe anii 2001 si 2002. Aceasta eroare nu influenteaza calculul pensiei deoarece programul nostru face limitarea automat.
5. La intrarea in program ati introdus un “Punctaj suplimentar pentru grupa de munca” calculat (presupunem noi) conform OU 100/2008 ceeace este gresit deoarece celor care au iesit la pensie dupa 2 noiembrie 2008 punctajul suplimentar se acorda conform OU 209/2008 ( majorarea cu 25 % a punctajelor anuale pe perioada stagiului in gr II)


INTRADEVAR conditionat de NEirosirea timpului dvs
imi cer scuze ptr. abuzul de solicitare
dar:
1 rubrica F stagiu de cotizare gr.2, ia in calcul numai
7ani 7 luni si 4 zile / stagiu fiind de fapt 11 ani o luna si 10 zile
2rubrica G numar pct realizate cf.OUG209 MENTIONEAZA DOAR
2.19121 PUNCTE
FATA DE : (suma pct anuale corespunzator celor 11 ani x0.25%)
E corecta abordarea ? punctele rezultate in urma acestui calcul trebuie trecute unde in programul dvs ?
multumesc mult!ptr. un raspuns asteptat
zaharie
Re: confirmare calcul pensie CNPAS SECT.3
Scris de: la pensie la data: 10/07/2009 4:42am
Domnule Zaharie noi va intelegem dorinta si nerabdarea dv de a va clarifica situatia insa totusi dumneavoastra exagerati cu solicitarile. Pana in present ati postat pe forum 11 mesaje si alte doua mesaje pe adresa de mail iar unele din intrebarile dv necesita o analiza care dureaza timp ce depaseste o ora
Asa cum am precizat in unul din raspunsurile anterioare pentru a putea raspunde tuturor solicitarilor si a respecta si statutul site-ului nostru trebuie sa ne limitam la intrebari si raspunsuri punctuale.
Pentru calcule ce necesita analize profunde trebuie sa va adresati celor care fac aceasta contra cost.
Deasemeni trebuie sa facem observatia ca nu intelegem ratiunea pentru care repetati raspunsul anterior cand acesta se afla pe aceiasi pagina si poate fi citit.
La intrebarile punctuale din mesajul de mai sus va raspundem:
1.Stagiul in grupele de munca I si II conform ordinului 50/1990 este verificat de functionarii de la Casa de Pensii daca a fost lucrat in locurile de munca enumerate in anexele 1 si 2 la acestui ordin. Uneori nejustificat nu recunosc acest stagiu pe motiv ca nu se incadreaza in anexe. Aceste drepturi pot fi redobandite numai prin actiuni in justitie si au fost numeroase cazurile in care au fost recastigate.
2.Punctajul suplimentar atribuit prin OU 209/2008 se completeaza in pagina de intrare la rubrica “Punctaj suplimentar pentru grupa de munca”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1