Subiect "informatii" Deschis de ioana la data: 10/06/2009 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
informatii
Scris de: ioana la data: 10/06/2009 4:33am
Gen:f
Data nasterii:23071959
Stagiul de cotizare:24ani si 8 luni
Alte date:cursurile facultatii de zi , invaliditate de gr, 2 [cancer limfatic ]de la data de 21. 09.2009.[pina la 20.09ac.am fost in concediu medical], nu am primit de la angajator actele necesare.. carte munca , etc .. pentru a depune la casa de pensii in vederea pensionarii mele .
Intrebare:in cit timp trebuie sa primesc de la angajator actele , eu le am trimis decizii de la comisie in 3 zile adica pe 21.09am fost incadrata in gr.2 si pe 23. 09 ac. data fan curierului am trimis iar in ziua de 21.09. am anuntat angajatorul telefonic.astept de atunci ... fiind cu aceasta boala grea nu am puterea sa ma impun decit legal ... cu mii de multumiri va rog dati mi un in ce privesc depunerile de acte si daca i se calculeaza cu data de21.09 , data ce o am pe decizia comisiei...
Re: informatii
Scris de: la pensie la data: 10/07/2009 2:46am
Etapele ce trebuie urmate in cazul pensiei de invaliditate dupa emiterea deciziei de incadrare intr-un grad de invaliditate sunt stabilite prin Ordinul 340/2001 prin care se aproba Normele de aplicare ale legii 19/2000, legea pensiilor.
- Examinarea bolnavului si emiterea deciziei de incadrare in gradul de invaliditate.
Ordinul 340/2001 C I 10 si 11
- Transmiterea catre angajator a unui exemplar din decizia de incadrare in gradul de invaliditate in 3 zile de la data emiterii acesteia.
Ordinul 340/2001 C I 12
- Angajatorul intocmeste dosarul administrativ de pensionare in timp de 10 zile de la data primirii deciziei de incadrare in gradul de invaliditate
Ordinul 340/2001 C I 14
10. Dosarul administrativ de pensionare trebuie sa contina si adeverinta de incetarea platii indemnizatiei de incapacitate de munca (trebuie depus de catre angajator la Casa de Pensii).
Ordinul 340/2001 B VII 28
In acest caz daca toate aceste etape pana la depunerea dosarului administrativ se incadreaza in termenul pana la care se mai poate plati indemnizatia de incapacitate de munca, pensia se plateste de la data incetarii indemnizatiei de incapacitate de munca iar daca nu de la data depunerii dosarului de pensie.
Raspunsul a fost dat conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a legii pensiilor in aceasta privinta poate sa-l modifice.
Re: informatii
Scris de: ioana la data: 10/08/2009 8:18am
Gen:f
Data nasterii:23071959
Stagiul de cotizare:28ani si 8 luni plus facultatea cursuri zi
Alte date: Am intrat in concediu medical asa cum v am transmis nedorit si nu am efectuat concediu de odihna in perioada 20. 032008 20.09.2009 , perioada care am fost in concediu medical .
Intrebare:As dori sa stiu daca am dreptul la un concediu de odihna si numai la unul la sfirsitul perioadei de incheiere a activitatii in societatea respectiva . ... ,, legal spune ca , conform Codului Muncii si altor legislatii in vigoare [sunt persoana cu handicap accentuat dobindit in timpul desfasurarii activitatii , impotriva vointei mele ..]salariatii care au efectuat concediu medical timp de 12 luni sau 2 ani sau mai mult , au dreptul la un concediu de odihna si numai unu la sfirsitul perioadei de lucru la societatea respectiva [ scuze , poate nu am redat asa cum trebuia ..] Doresc informatiile necesare , Codul Muncii, si celelate legi ce mi da mie acest drept pe care l am primit ca informatie . Multumesc !
Re: informatii
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 3:55am
Conform legii 53/2003 Codul muncii, aveti dreptul la un concediu de odihna proportional numarul de zile lucrate in timpul unui an si la plata concediului de odihna neefectuat conform urmatoarelor articole din aceasta lege :
Art 140 alin (2)
„Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic”.
Art 141 alin (4)
„Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca”.
Art 142 “Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare”.
Re: informatii
Scris de: ioana la data: 10/12/2009 6:41am
Gen:f
Data nasterii:23071959
Stagiul de cotizare:24ani si8 luni plus facultatea la zi
Alte date:ceea ce am scris la postarile anterioare
Intrebare: De unde pot lua adeverinta cu sporurile ce le aveam si premierile , in perioada 1995 si 2001 ? Societatea a intrat in faliment [ legea falimentului] , functionara de la serviciu personal nu ne a dat actele necesare , realizez acum ca era foarte mult de munca pentru ea . [ ne a dat exact ceea ce avea si casa de pensii perioada 2001 la 2005 .] Cu mii de multumiri , astept raspunsul dv.!
Re: informatii
Scris de: la pensie la data: 10/14/2009 5:16am
Ne pare rau dar nu putem sa va dam asemenea informatii. In cazul cand o societate intra in faliment arhiva de personal este preluata de alta societate de la care puteti obtine adeverinte privind stagiile dar nu credem ca aceasta a preluat si arhiva financiara . Dar si daca a fost preluata va dati seama ca acum este si mai greu si nimeni nu va incerca sa caute in o astfel de arhiva .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1