Subiect "Pensionarea la cerere" Deschis de Ormenisan Ana la data: 08/11/2008 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionarea la cerere
Scris de: Ormenisan Ana la data: 08/11/2008 7:41am
Gen:F
Data nasterii:22/03/1954
Stagiul de cotizare:37
Alte date: 4 copii, asistenta medicala
Intrebare: La ce varsta pot solicita pensionarea anticipata?
Re: Pensionarea la cerere
Scris de: la pensie la data: 08/11/2008 8:55am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru nasterea a 4 copii, in noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani adica puteti iesi la pensie la limita de varsta in noiembrie 2011 la varsta redusa de 57 ani si 8 luni.
De pensie anticipata nu puteti beneficia pentru ca in noiembrie 2008 cand ati putea cere dupa varsta nu indepliniti conditia de vechime de 39 ani si 4 luni (stagiul complet +10 ani)
Puteti beneficia tot in noiembrie 2008 de pensie anticipata partiala dar pensia se reduce cu un procent care creste cu numarul de luni de anticipare si scade cu cresterea anilor cu care vechimea dv depaseste stagiul complet de cotizare (29 ani si 4 luni). In cazul dv daca urmariti sa cereti pensie anticipata partiala dupa ce aveti stagiul de cotizare 37 ani si 4 luni procentul de diminuare va fi mic adica sub 5 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1