Subiect "pensie invaliditate" Deschis de barascu ana la data: 10/06/2009 8:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: barascu ana la data: 10/06/2009 8:44am
Gen:pensie invaliditate gradul II
Data nasterii:24 07 1970
Stagiul de cotizare:7 ani
Alte date:si stagiul militar un an
Intrebare:Am trombangeita obliteranta grdul III la un picior unde am facut si o operatie de inlocuire vena,si gradul IV la un picior.Nu am mai putut muncii pentru ca orice efort imi ingreuna deplasarea.Anul acesta am facut dosar de pensionare .Credeti ca mi se va acorda o pensie?
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 10/07/2009 5:51am
Conform prevederilor actuale ale anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie de invaliditate la varsta pe care o aveti acum puteti sa aveti dreptul daca indepliniti conditia sa aveti un stagiu minim de jumatate din stagiul necesar pentru aceasta varsta. Stagiul necesar pentru varsta cuprinsa intre 37 si 43 ani este de 14 ani deci indepliniti aceasta conditie daca aveti o decizie de incadrare in gr II de invaliditate de la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a legii pensiilor in aceasta privinta poate sa-l modifice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1