Subiect "calcul varsta pensionare anticipata" Deschis de Alex la data: 10/06/2009 9:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul varsta pensionare anticipata
Scris de: Alex la data: 10/06/2009 9:33am
Gen:M
Data nasterii:25 Iul 1951
Stagiul de cotizare:34 ani 2 luni
Alte date:din cei 34a 2l lucrati,6 luni reprez armata
Intrebare: La ce varsta pot iesi anticipat la pensie; cf programului dvs la 60 ani si stagiu peste 35 ani, adica in Aug 2011; se considera ca vechime armata (facuta dupa facultate) la stagiul de cotizare pt pens anticipata ? Multumiri anticipate, Alex
Re: calcul varsta pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/07/2009 6:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 25 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 25 iulie 2016 adica din 25 iulie 2011 daca aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani la data de pensionare anticipata partiala fara a lua in consideratie stagiile asimilate pentru facultate si stagiul militar.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a legii pensiilor in aceasta privinta poate sa-l modifice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1