Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 10/08/2009 6:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/08/2009 6:38am
Pentru David Elena
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 11 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteati cere la varsta de 54 ani si 8 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de 11 septembrie 2013 adica din 11 septembrie 2008 avand si stagiul de cotizare mai mare de 29 ani si 4 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 11 octombrie 2009 pentru 47 luni de anticipare si avand stagiul de cotizare mai mare cu peste 6 ani decat stagiul complet de cotizarea diminuarea este de 9,40 %
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a legii pensiilor in aceasta privinta poate sa-l modifice. Din informatiile noastre in noua lege a pensiilor va ramane dreptul la pensie anticipata partiala marindu-se in schimb diminuarile (penalizarile).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1