Subiect "pensie anticipata" Deschis de BG la data: 10/08/2009 8:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: BG la data: 10/08/2009 8:31am
Gen: F
Data nasterii: 22 septembrie 1955
Stagiul de cotizare: 26 ani ÅŸi 5 luni
Alte date: pensionar de boală din august 2008
Intrebare: Vă rog să-mi spuneţi când pot trece la pensie anticipată? Pot plăti diferenţa de cotizaţie să acumulez stagiu de cotizare 30 de ani?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/10/2009 2:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 22 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala ati putea cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 22 septembrie 2015 adica din 22 septembrie 2010 dar din pacate nu indepliniti a doua conditie, sa aveti stagiul de cotizare cel putin 30 ani. La pensia anticipata nu este luata in calculul vechimii perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate.
Pensia anticipata partiala este mai dezavantajoasa deoarece se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Puteti incheia cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala pentru completarea stagiului de cotizare dar dupa parerea noastra este dezavantajos pentru dv daca nu aveti probleme cu incadrarea in continuare in gradul de invaliditate, deoarece:
- Trebuie sa platiti o contributie lunara minima care se modifica anual (in 2009 este de 133 lei). Suma poate fi platita pe maxim 12 luni inainte.
- Trebuie sa incheiati contract pe 3 ani si 7 luni si daca il incheiati acum mai puteti beneficia 2 ani si 6 luni de pensie anticipata partiala dupa care puteti cere pensie la limita de varsta.
-Pensia anticipata partiala este mai mica cu mai mult de 30 % decat pensia de invaliditate.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a legii pensiilor in aceasta privinta poate sa-l modifice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1