Subiect "pensie anticipata" Deschis de BE la data: 10/08/2009 8:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: BE la data: 10/08/2009 8:36am
Gen:M
Data nasterii: 07 februarie 1954
Stagiul de cotizare: 35 ani
Alte date: pensionar de boala din decembrie 2001
Intrebare: Cand pot trece la pensie anticipata sau anticipata partiala?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/10/2009 2:50am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala ati putea cere la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 07 februarie 2019 adica din 07 februarie 2014 avand indeplinita conditia sa aveti stagiul de cotizare cel putin 35 ani. La pensia anticipata partiala nu este luata in calculul vechimii perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate.
Pensia anticipata partiala este mai dezavantajoasa deoarece:
-Se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv daca cereti pensie anticipata partiala in 07 februarie 2014 iar pana atunci primiti pensie de invaliditate, aceasta ar fi mai mica decat pensia de invaliditate, cu 30 %.
- Avand stagiul complet de cotizare indeplinit, dupa 60 ani nu mai sunteti obligat sa va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca, daca pana la acea varsta veti ramane incadrat in un grad de invaliditate.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a legii pensiilor in aceasta privinta poate sa-l modifice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1