Subiect "programul dvs. de calcul" Deschis de DORIS la data: 10/10/2009 3:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
programul dvs. de calcul
Scris de: DORIS la data: 10/10/2009 3:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In programul dvs.de calcul estimativ pensia se aplica automat la punctajele anuale si procentele aferente contributiei cu 2%,3% respectiv 5% la Fondul pentru pensia suplimentara sau trebuie acest punctaj obtinut ajustat cu procentele aferente contributiei la Fondul pentru pensia suplimentara.
Pun aceasta intrbare pentru ca am facut si un calcul al puncajului in baza salariului mediu lunar pe economie si a rezultat un puntaj total mai mic cu 5,11796 puncte.
Puteti sa ma ajutati sa obtin si salariu mediu lunar pe economie in perioada 2004 - sept.2009.
Cand se spune puteti iesi la....... dupa luna 09.2009 sa inteleg ca poti iesi cu 01.10.2009 sau 01.09.2009 ?
Va multumesc anticipat.
Re: programul dvs. de calcul
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 1:39pm
Programul de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru adauga automat punctajul suplimentar pentru contributiile la pensie suplimentara platita inainte de 1 aprilie 2001. In schimb nu introduce automat sporul de vechime inainte de 1 aprilie 1992 si el trebuie determinat conform celor explicate de noi pe Forum la “Sporul de vechime” si introdus in program.
Ziua din luna determinata de programul de iesire la pensie la limita de varsta se ia egala cu ziua de nastere.
Exemplu o femeie nascuta in 15 ianuarie 1951 va putea sa iese la pensie la limita de varsta din 15 septembrie 2009 la varsta de 58 ani si 8 luni.
Castigul salarial incepand cu ianuarie 2002 pana in august 2009 il aflati de pe site-ul Institutului National de Statistica pe care il puteti cauta pe Google facand click pe “Castigul salarial”( sau la http://www.insse.ro/cms/rw/pages/comunicate/castigulSalarial.ro.do )si apoi pe fiecare luna in parte aveti acces la comunicatele lunare emise de Institutul national de statistica din care luati numai salariul mediu brut pe economie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1