Subiect "Cumul activitate CIM si PFA" Deschis de Gagea Nicolae la data: 08/14/2008 3:11am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: Gagea Nicolae la data: 08/14/2008 3:11am
Gen:Masculin
Data nasterii:24.08.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Finnd angajat cu CIM pe perioada nedeterminata si cotizand pentru un venit declarat egal cu valoarea salariului minim brut pe economie obtinut ca PFA, se obtine un spor de vechime ?
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: la pensie la data: 08/14/2008 4:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Evidentierea separata a sporului de vechime s-a facut numai inainte de 01 septembrie 1992 cand sporurile permanente deci si sporul de vechime nu erau incluse in salariul evidentiat in cartea de munca. Dupa aceasta data instructiunile legale prevedeau includerea sporurilor in salariul inscris in cartea de munca si pentru intreaga suma s-a platit CAS. Din 01 aprilie 2001 evidenta sumelor pentru care se plateste CAS se tine electronic fara sa se evidentieze din ce sunt compuse iar intrebarea nu mai are obiect deoarece vi se calculeaza numai sumele pentru care cotizati.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: Gagea Nicolae la data: 08/19/2008 4:07am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Evidentierea separata a sporului de vechime s-a facut numai inainte de 01 septembrie 1992 cand sporurile permanente deci si sporul de vechime nu erau incluse in salariul evidentiat in cartea de munca. Dupa aceasta data instructiunile legale prevedeau includerea sporurilor in salariul inscris in cartea de munca si pentru intreaga suma s-a platit CAS. Din 01 aprilie 2001 evidenta sumelor pentru care se plateste CAS se tine electronic fara sa se evidentieze din ce sunt compuse iar intrebarea nu mai are obiect deoarece vi se calculeaza numai sumele pentru care cotizati.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: Gagea Nicolae la data: 08/19/2008 4:26am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in august 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Evidentierea separata a sporului de vechime s-a facut numai inainte de 01 septembrie 1992 cand sporurile permanente deci si sporul de vechime nu erau incluse in salariul evidentiat in cartea de munca. Dupa aceasta data instructiunile legale prevedeau includerea sporurilor in salariul inscris in cartea de munca si pentru intreaga suma s-a platit CAS. Din 01 aprilie 2001 evidenta sumelor pentru care se plateste CAS se tine electronic fara sa se evidentieze din ce sunt compuse iar intrebarea nu mai are obiect deoarece vi se calculeaza numai sumele pentru care cotizati.


Comentariu
Mi se pare corect raspunsul dumneavoastra daca se are in vedere calculul punctului de pensie, totusi intrebarea mea se referea la sporul de vechime in munca, intrucat in aceasta perioada exista un CIM cu timp integral ( 8 ore / zi ) si o activitate ca PFA.
Cum se ia in calcul timpul de munca prestat ca PFA in acest caz ?
Pot fi in discutie si urmatoarele situatii :
Intrerupand CIM si platind CSA ca PFA se considera ca desfasor activitate echivalent cu CIM cu 8 ore / zi ?. Daca da, atunci, in mod normal cand exista in paralel un CIM cu 8 ore / zi si PFA ar trebui sa se inregistreze cumva un spor de vechime ( corespunzator pentru PFA ).
Aceeasi intrebare daca sunt inregistrate 2 CIM simultan, unul de 8 ore / zi si un altul de 2 ore / zi !. Este important de stiut, avand in vedere, de exemplu, ca o anumita perioada de timp (cca 2 ani) am fost somer - fara indemnizatie si fara a contribui la plata CAS. Aceasta perioada este socotita vechime in munca ? Probabil nu !

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Ing. Gagea Nicolae
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: la pensie la data: 08/19/2008 4:09pm
Ne cerem scuze daca am inteles gresit prima dv intrebare dar fara a incerca sa ne micsoram vina va reprosam ca utilizati un limbaj care da nastere la confuzii. Astfel expresia “spor de vechime” in legislatie se refera la sporul de salariu de care se beneficiaza dupa o anumita vechime. Dv l-ati folosit pentru a defini un “spor la stagiu de cotizare” care de fapt nu exista conform legii noi a pensiilor 19/2000.
Stagiul de cotizare este timpul calendaristic in care asiguratul plateste o contributie numita CAS (contributie pentru asigurari sociale). Daca asiguratul lucreaza cu contract individual de munca in doua sau mai multe locuri de munca in care plateste obligatoriu CAS se aduna numai sumele pentru care s-a platit CAS nu si stagiile concomitente.
Deasemeni utilizati prescurtarea PFA pentru persoana fizica autorizata care nu este utilizata in legislatia de pensii. In sensul utilizat de dv legislatia utilizeaza termenul de “contract de asigurare sociala “ pe care il pot incheia orice persoane fizice care nu nu se afla in una din situatiile prevazute de lege pentru care se plateste obligatoriu CAS. Deci prin lege nu este posibila combinatia intre contract individual de munca si contract de asigurare sociala (cum spuneti dv CIM si PFA )
In privinta perioadei cand nu ati avut nici indemnizatie de somer si nici nu ati lucrat intradevar nu beneficiati de stagiu de cotizare.
Faptul ca incercam sa interpretam prevederile legale care uneori sunt in dezavantajul celor care pun intrebari nu inseamna ca noi suntem de accord cu aceste prevederi.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: Turcu Vicentiu la data: 12/14/2008 1:25pm
Gen:masculin
Data nasterii:26.04.1960
Stagiul de cotizare:32
Alte date:grupa a20a de munca
Intrebare:Cand ies la pensie?
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: la pensie la data: 12/14/2008 3:22pm
Pentru Turcu Vicentiu
Noi va intelegem cand doriti raspunsuri corecte dar va rugam sa intelegeti ca acestea depind de corectitudinea informatiilor date, care la randul lor pot fi eronate de o simpla litera cifra si chiar de un semn de punctuatie.
Din datele prezentate nu putem sa deducem clar situatia dv, asa ca va rugam sa reveniti si sa scrieti clar stagiul in grupa de munca tinand cont ca grupele I si II au existat numai in legea 3/1977 valabila pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data este valabila legea 19/2000 in care sunt grupele de munca: conditii deosebite si conditii speciale.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: cernahoschi laurentiu la data: 03/19/2009 8:46am
Gen:M
Data nasterii:31.01.1953
Stagiul de cotizare:30 ani,8luni
Alte date:facultatea 5 ani,armata 9 luni,12 ani grupa a II-a
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipata si cand la limita de varsta
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: la pensie la data: 03/21/2009 9:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 31 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care impreuna cu stagiile asimilate pentru facultate si serviciu militar se adauga la stagiul de cotizare realizand in total un stagiu de cotizare de 39 ani si 5 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni, adica in 31 iulie 2015 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 31 ianuarie 2018 adica din 31 ianuarie 2013 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: popa elena la data: 04/27/2009 3:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: chis olimpia la data: 07/13/2009 3:47pm
Gen:f
Data nasterii:19.03.1954
Stagiul de cotizare:34ani
Alte date:13 ani in grupa2 de munca
Intrebare:cind pot iesi la pansie la limita de virsta
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: la pensie la data: 07/15/2009 6:43am
Pentru Chis Olimpia
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, in 19 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 13 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare total de 38 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 12 si 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni, conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 2 luni, adica in 19 mai 2011, indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni la data pensionarii.
poate iesi mama la pensie la limita de varsta??
Scris de: POANEA ELENA la data: 08/26/2009 8:08am
Gen:F
Data nasterii:22.03.1953
Stagiul de cotizare:23 de ani din care 2 ani si 2 luni conditii periculoase; spor de noapte
Alte date:a avut somaj 7 luni
Intrebare:poate iesi mama la pensie la limita de varsta sau anticipat??
Acum are 56 de ani si 5 luni
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: la pensie la data: 08/29/2009 10:41am
Pentru Poanea Elena
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 22 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Reducerea varstei de pensionare se face numai daca a lucrat in grupele de munca I si II inainte de aprilie 2001 si in grupele de munca “ conditii deosebite” sau “conditii speciale” dupa aceasta data. Nu se acorda reducerea varstei de pensionare pentru conditii periculoase sau pentru lucrul de noapte. Pentru acestea se acorda sporuri care se iau in calculul punctajului pensiei.
Puteat cere pensie anticipata partiala din 22 iulie 2007 la varsta de 54 ani si 4 luni indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 8 luni la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: drumcea sabina la data: 09/16/2009 4:05am
Gen:f
Data nasterii:1956

Stagiul de cotizare:35
Alte date:15 ani grupa a 2 a
Intrebare:cind ies la pensie
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: drumcea sabina la data: 09/16/2009 4:09am
Gen:f
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:cind ies la pensie
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: la pensie la data: 09/17/2009 1:54am
Pentru Drumcea Sabina
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in anul 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Pentru stagiu de 15 ani lucrat in grupa II se acorda un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 38 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu intre 14 si 16 ani in conditii deosebite se acorda reducerea varstei de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani adica in anul 2013.
Conform legislatiei actuale puteti cere pensie anticipata partiala sau anticipata la varsta de 55 ani adica in anul 2011 cu conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare peste 30 ani pentru pensia anticipata partiala si minim 40 ani pentru pensia anticipata.
Pensia anticipata nu se diminuiaza iar pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru diminuarea varstei de pensionare cu 3 ani pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: Antonescu Rodica la data: 01/10/2010 12:23pm
Gen:feminin
Data nasterii:3.09.1952
Stagiul de cotizare:1976 - 2010
Alte date:PFA 1995
Intrebare:cand pot iesi la pensie si daca se cumuleaza si activitatea dela PFA
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: la pensie la data: 01/12/2010 5:08am
Pentru Antonescu Rodica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 noiembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca in perioada 1976 – 2010 ati lucrat cu contract de munca perioada dupa 1995 lucrata ca PFA este luata in calculul pensiei numai daca in aceasta perioada ati declarat veniturile si ati platit contributie de asigurari sociale pentru aceste sume.
Pentru perioada anterioara lui 1 aprilie 2001 trebuie sa depuneti la dosarul de pensie o adeverinta cu sumele pentru care ati platit contributie de asigurari sociale (eliberata de Administratia Financiara- presupunem). Dupa aprilie 2001 Casa de Pensii are evidenta sumelor pentru care ati platit CAS atat pentru perioada lucrata cu contract de munca cat si ca PFA.
Puteati cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 54 ani si 2 luni. Daca cereri pensie anticipata partiala dupa ce actuala pensie a pensiilor se modifica (modificarea este iminenta) diminuarea pensiei va creste.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: stancu vasile la data: 01/25/2010 9:19am
Gen:masculin
Data nasterii:27.05.1958
Stagiul de cotizare:32
Alte date:19 ani grupa1 si4 ani grupa2
Intrebare:in ce an pot iesi la pensie.
Re: Cumul activitate CIM si PFA
Scris de: stancu vasile la data: 01/25/2010 9:49am
Gen:masculin
Data nasterii:27.05.1958
Stagiul de cotizare:32
Alte date:18 ani grupa1 si 4ani grupa2
Intrebare:in ce an pot sa ies la pensie?
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2