Subiect "pensionare" Deschis de BALINT IRMA la data: 10/21/2009 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: BALINT IRMA la data: 10/21/2009 3:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc pentru raspunsul dat la intrebarile mele.Vreau sa revin cu urmatoarele precizari:sotul meu a iesit la pensie la limita de virsta la dat de 15.03.2001,de la aceeasi unitate unde a lucrat 18 ani in grupa I(turnatorie de fonta 100%),pentru care a primit stagiu de 9 ani si reducerea virstei de pensionare cu 10 ani si 10 luni.Dupa parerea D-voastra eu nu am fost cumva nedreptatita?Ce demersuri sa fac dupa parerea D-voastra,unitatea fiind desfiintata.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/22/2009 2:27am
Sotul dv a iesit la pensie beneficiind de prevederile art 167^1 din legea 19/2000 care a intrat in vigoare in 01 04 2001 deci nu putea sa iasa la pensie la o data anterioara, cand era in vigoare legea 3/1977.
Conform aceluiasi articol si dv pentru 6 ani de gr I aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare de 59 ani si 10 luni cu 3 ani si 7 luni si deci puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 3 luni adica in 10 noiembrie 2010.
Aceasta reducere nu poate fi cumulata cu alta reducere cum ar fi anticiparea si cum dv ati cerut pensie anticipata, neasteptand iesirea la pensie la limita de varsta, vi s-a acordat ceeace ati cerut.
Corect ar fi fost sa fiti informata de aceasta posibilitate. Dar dupa parerea noastra nu puteti invoca lipsa de informare deoarece in 07 martie 2009 ati postat un mesaj pe site-ul nostru si v-am informat de aceasta posibilitate.
Nu cunoastem ce solutii sa va dam avand in vedere ca in curand legea pensiilor va fi modificata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1