Subiect "data iesirii la pensie" Deschis de Danci Rodovica la data: 08/19/2008 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie
Scris de: Danci Rodovica la data: 08/19/2008 5:13am
Gen:F
Data nasterii:04.09.1958
Stagiul de cotizare:24 de nai , 5 luni si 20 de zile
Alte date: beneficiez de 10 ani, o luna si 21 de zile de gr. I si am 5 copii
Intrebare: Cand pot iesii la Pensie limita de varsta, si care este stagiul complet de cotizare pentru femei?
Re: data iesirii la pensie
Scris de: lapensie la data: 08/19/2008 11:40am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare pentru stagiul de peste 10 ani in gr I se poate incadra in mai multe articole din legea 19/2000 astfel:
-Art. 167^1. Pentru stagiul de 10 ani in grupa I aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si reducerea stagiului de cotizare la 29 ani. Varsta la care puteti iesi la pensie la limita de varsta conform acestui articol este calculata mai complicat. Am calculate-o noi si este 53 ani si 6 luni adica in 4 martie 2012. Din pacate in present legea prevede ca de acest articol se poate beneficia numai pana in 31 martie 2011. Daca aceasta data nu se prelungeste nu veti putea beneficia de acest articol.
-Art.42. Grupele I si II de munca a fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de peste 10 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani la data iesirii la pensie conform acestui articol care este septembrie 2016.
-Art. 44 Unele locuri de munca din gr I au fost echivalate prin legea 226/2006 cu conditii speciale. Pentru stagiul de peste 10 ani lucrati in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si reducerea stagiului complet de cotizare la 25 ani pe care trebuie sa-l indepliniti la data iesirii la pensie conform acestui articol care este septembrie 2013.Pentru a afla daca locul dv de munca de gr I se incadreaza in aceasta lege trebuie sa va adresati angajatorului la care ati lucrat.
-Pentru nasterea a mai multi de 4 copii daca au fost crescuti pana la 10 ani beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani la data iesirii la pensie conform acestui articol care este septembrie 2016. Aceasta reducere nu poate fi cumulata cu reducerea varstei standard pentru stagiul in grupa de munca..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1