Subiect "plata pe post" Deschis de Gica Pana la data: 08/19/2008 6:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata pe post
Scris de: Gica Pana la data: 08/19/2008 6:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am lucrat in perioada 1976- 1983 intr-o intreprindere care facea remunerarea muncii pe post. Concret aveam categoria a 3 a inscrisa in carnetul de munca, dar eram platit la salariu corespunzator cat. a 5a. Sumele retinute pt. :impozit, 3%contr. suplimentara pensie, contributie pt. pensie, etc.,se raportau la plata pe post, deci erau cele inscrise in statul de plata, si nu cele inscrise in carnetul de munca,cf. categoriei.
La calcularea punctajului anual pentru pensie, se pot lua in calcul veniturile realizate cf.plati pe post?
Va multumesc.
Re: plata pe post
Scris de: lapensie la data: 08/19/2008 12:44pm
Sumele care intra in calculul punctajului pensiei sunt cele pentru care s-a platit contributie pentru pensie suplimentara inainte de 1 aprilie 2001 sau CAS dupa aceasta data. Aceste sume trebuiau sa fie luate in calcul la recalcularea pensiei din anul 2005 daca ati iesit la pensie inainte de 1 aprilie 2001. Pentru aceasta dv aveati obligatia sa completati dosarul de pensie in vederea recalcularii cu o adeverinta, de la angajator, care sa contina aceste sume. Daca nu ati prezentat aceasta adeverinta puteti sa o prezentati si acum si sa cereti recalcularea.
Daca ati fost pensionat dupa 1 aprilie 2001 trebuia sa intoduceti aceasta adeverinta in dosarul de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1