Subiect "pensionare" Deschis de giura codrin la data: 08/24/2008 4:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: giura codrin la data: 08/24/2008 4:07am
Gen:Masculin
Data nasterii:25 august 1964
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:In perioada 1982-2003 am lucrat la o Intreprindere miniera si am beneficiat de grupa I de munca . Din anul 2003 lucrez la o alta firma .
Intrebare:Cand pot sa imi depun dosarul pentru pensie. Beneficiez de reducere pentru grupele de munca?Cum trebuie sa procedez?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/24/2008 7:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in august 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
De fapt grupa I a existat numai pana la 1 aprilie 2001 cand legea 3/1977 a fost inlocuita cu legea 19/2000 in care sunt grupele urmatoare: conditii normale, conditii deosebite si conditii speciale.
Grupa I prevazuta in legea 3/1977 a fost echivalata dupa 1 aprilie conform legii 19/2000 astfel:
-prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite.
-prin legea 226/2006 unele locuri de grupa I cu conditii speciale.
Pentru a afla cu care dintre noile categorii a fost echivalat locul dv de munca trebuie sa va adresati intreprinderii miniere in care ati lucrat.
Daca locul dv de munca a fost echivalat cu conditii deosebite dupa 1 aprilie 2001 pentru cei peste 20 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni adica beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni in februarie 2025 sau de pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica in august 2024 in ambele cazuri daca la acea data aveti indeplinita conditia de stagiu complet de 35 ani lucrati.
Daca locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale (varianta care credem ca este probabila avand in vedere ca ati lucrat in minerit) pentru cei peste 20 ani lucrati in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani, adica la 57 ani si a reducerii a stagiului complet de cotizare la 27 ani . In acest caz puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani ani pe care o impliniti in august 2021.
Deocamdata nu aveti nimic de intreprins in vederea pensiei fiind vorba de un orizont asa indepartat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1