Subiect "pensionare" Deschis de Cocioaba Fanica la data: 08/25/2008 4:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Cocioaba Fanica la data: 08/25/2008 4:03am
Gen:feminin
Data nasterii:feb 1957
Stagiul de cotizare:27
Alte date:
Intrebare:Am 51 de ani, vechime in munca 27 plus 4 ani facultate la zi, deci in total 31 de ani. Pot sa ies la pensie anticipat la aceasta varsta? Am gasit pe net ca ar exista o lege conform careia, daca vechimea in munca plus anii (de varsta) fac peste 80 se poate iesi la pensie anticipat. As vrea sa stiu care este aceasta lege.
Si as mai dori sa stiu cum se iau in considerare anii de facultate la cacularea vechimii, acesti ani fiind fara cotizatie.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/25/2008 6:20am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu cunoastem o astfel de lege cu suma varstei si a vechimii in sistemul public de pensii si consideram a fi “folclor”.
De pensie anticipata nu puteti beneficia deoarece aceasta se poate cere cu 5 ani anticipare adica in februarie 2012 daca aveti stagiul de cotizare de 40ani (stagiul complet + 10 ani) fara a lua in calcul anii de facultate.
Puteti beneficia in schimb de pensie anticipata partiala la aceiasi data februarie 2012 cu conditia sa aveti vechimea in munca peste stagiul complet de cotizare (30 ani fara facultate) dar pensia se reduce cu un procent care creste cu numarul de luni de anticipare si scade cu cresterea anilor cu care vechimea dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Anii de facultate se socotesc, fara a fi platit contributie, numai la pensia la limita de varsta fiind considerata stagiu asimilat si se calculeaza similar cu faptul de a fi avut in acea perioada salariul minim pe economie daca facultatea a fost urmata in perioada inainte de 1 aprilie 2001 sau ¼ din salariul mediu pe economie daca a fost urmata in perioada dupa 1 aprilie 2001 cu conditia ca facultatea sa fie absolvita.
Re: pensionare
Scris de: anton ioan la data: 02/01/2012 8:05am
Gen:m
Data nasterii:21 03 1951
Stagiul de cotizare:39ani si3 luni+3ani 1luna rezultati din grupa 2
Alte date:
Intrebare:ma pot pensiona anticipat? si cu ce penalizare
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/02/2012 2:41pm
Pentru Anton Ioan
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in 21 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Diminuarea nu putem sa o calculam deoarece dupa modul de prezentare a stagiului de cotizare presupunem ca aveti stagiu in grupa II de munca peste 6 ani si deci aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare iar diminuarea depinde de aceasta reducere a varstei de pensionare.
Re: pensionare
Scris de: marius la data: 10/07/2013 4:30pm
Gen:masculin
Data nasterii:12.08.1960
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:facultate 5 ani si grupa de munca intre anii 1985 si 1993
Intrebare: cand ma pot pensiona
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/09/2013 4:46am
Pentru Marius
Stagiul de cotizare in grupa de munca este prezentat confuz. In calcul se iau numai anii completi si asa cum prezentati dv pot fi 7 sau 8 ani completi. Pentru a scurta dialogul am prezentat raspunsul pentru stagiul de cotizare in gr II de munca de 8 ani si in paranteza pentru 7 ani.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 12 august 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 (7) ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani (1 an si 9 luni) care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare pentru studii universitare si eventual stagiul militar.
Pentru stagiul de 8 (7) ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni (1 an) si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni (64 ani) daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani inclusiv stagiile de cotizare pentru studii universitare si eventual stagiul militar
La varsta de 60 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca atunci aveti stagiul de cotizare de de 35 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare pentru studii universitare si eventual stagiul militar
Re: pensionare
Scris de: rusu lina la data: 04/06/2014 1:20am
Gen:feminin
Data nasterii:14.10.1956
Stagiul de cotizare:35
Alte date:5 ani facultate zi
Intrebare:cand pot iesi la pensie?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/08/2014 3:56am
Pentru Rusu Lina
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 mai 2017, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata Diminuarea depinde de data la care o cereti . Daca o cereti in 14 aprilie 2014 diminuarea va fi de 27,75%
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1