Subiect "PENSIE ANTICIPATA FARA PENALIZARE" Deschis de COCAN EMILIA la data: 01/30/2023 5:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA FARA PENALIZARE
Scris de: COCAN EMILIA la data: 01/30/2023 5:20am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:40 ANI
Alte date:
Intrebare:SANT MAMA A TREI COPIII CAND POT IESI LA PENSIE FARA PENALIZARE?
Re: PENSIE ANTICIPATA FARA PENALIZARE
Scris de: la pensie la data: 01/30/2023 12:42pm
Actuala lege a pensiilor nu prevede reducerea varstei de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.
Este prevazut ca actuala lege a pensiilor sa fie inlocuita de o noua lege care are in proiect o asemenea prevedere.
Facand abstractie de prevederea privind nasterea si cresterea unui anumit numar de copii v-am prezentat urmatoarele drepturi la pensie la un mesaj in care ati dat si data de nastere completa.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 10 noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 32 ani si 9 luni, la data depunerii dosarului, .
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu 9 luni si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1