Subiect "PRELUNGIRE RAPORT DE SERVICIU FEMEI" Deschis de VASILICA CONSTANTIN la data: 01/30/2023 6:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PRELUNGIRE RAPORT DE SERVICIU FEMEI
Scris de: VASILICA CONSTANTIN la data: 01/30/2023 6:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
BUNA ZIUA
UN FUNCTIONAR PUBLIC (FEMEIE) DUPÄ‚ CE A CONTINUAT RAPORTUL DE SERVICIU PINA LA 65 DE ANI MAI POATE CONTINUA CU 3 ANI?
MULTUMESC, O ZI BUNA
Re: PRELUNGIRE RAPORT DE SERVICIU FEMEI
Scris de: la pensie la data: 01/31/2023 3:12am
Poate continua sa lucreze pe un nou contract de munca daca doreste si daca este de acord si angajatorul.
Re: PRELUNGIRE RAPORT DE SERVICIU FEMEI
Scris de: Luci la data: 02/02/2023 4:34am
Fiind functionar public, doamna nu are contract de munca, ci raport de serviciu cu institutia la care lucreaza. se aplica in acest caz OUG 57/2019 "Incetarea de drept a raportului de serviciual" art. 517 alin. (2) "In mod exceptional, pe baza unei cereri formulate cu 2 luni inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea conducatorului autoritatii sau institutiei publice, functionarul public poate fi mentinut in functia publica detinuta maximum 3ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu."
Succes!
Re: PRELUNGIRE RAPORT DE SERVICIU FEMEI
Scris de: Luci la data: 02/02/2023 5:12am
Exista un proiect de lege Plx 421/2021 privind unele masuri pentru continuarea activitatii de catre persoanele care indeplinesc conditiile de pensionare, care a fost votat de catre senat si care la art. 1) prevede ca "persoanele care isi desfasoara activitatea in baza unui contract individual de muncaa unui raport de sreviciu, sau a unui act de numire in functie,, dupa caz, si care indeplinesc conditiile de pensionare,pot continua activitatea,cu acordul anual al unitatii angajatoare, pana la implinirea varstei de 70 de ani.". Insa va trebui sa treaca si de votul camerei deputatilor si sa fie promulgata apoi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1