Subiect "Puncte de stabilitate" Deschis de mariana barbu la data: 04/22/2024 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte de stabilitate
Scris de: mariana barbu la data: 04/22/2024 7:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:


Intrebare:Am iesit la pensie in aprilie 2022( limita de varsta cu grupa 1), dar am suspendat imediat decizia de pensie.Va rog sa-mi spuneti daca la punerea in plata a deciziei de pensie voi beneficia de puncte de stabilitate pentru toata perioada lucrata.Va multumesc.
Re: Puncte de stabilitate
Scris de: la pensie la data: 04/22/2024 2:19pm
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 vi se va recalcula pensia prin acordarea unor puncte de stabilitate si prin aplicarea valorii punctului de referinta la suma total a punctelor anuale.
Vi se acorda puncte de stabilitate pentru stagiul de cotizare lucrat ce depaseste 25 ani daca acest stagiu nu se suprapune cu perioada in care ati beneficiat de pensie.
Re: Puncte de stabilitate
Scris de: GicaH la data: 04/22/2024 2:59pm
mariana barbu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:


Intrebare:Am iesit la pensie in aprilie 2022( limita de varsta cu grupa 1), dar am suspendat imediat decizia de pensie.Va rog sa-mi spuneti daca la punerea in plata a deciziei de pensie voi beneficia de puncte de stabilitate pentru toata perioada lucrata.Va multumesc.


Ati suspendat decizia continuand sa lucrați, sau ați anulat-o si
ați lucrat in continuare?
Daca ati anulat-o si ati lucrat veți avea puncte de stabilitate si dupa data anularii deciziei.
Re: Puncte de stabilitate
Scris de: mariana barbu la data: 04/23/2024 8:46am
Am suspendat decizia de pensie si lucrez in continuare.Nu am beneficiat si de pensie. Am primit o decizie de suspendare a pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1