Subiect "simulare calcul pensie anticipata" Deschis de angela dima la data: 01/20/2013 10:37am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
simulare calcul pensie anticipata
Scris de: angela dima la data: 01/20/2013 10:37am
Gen:feminin
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:29 ani 8 luni
Alte date:
Intrebare: ce pensie as avea daca vreau sa ies la pensie anticipat, la 57 de ani ?
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/21/2013 7:07am
Nu ati precizat data nasterii ci anul nasterii si varsta standard de pensionare depinde si de luna nasterii
Reveniti si precizati data nasterii
Daca aveti retineri in a da data nasterii va puteti calcula singura varsta standard de pensionare pe site la adresa:
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
unde dati luna si anul nasterii, date care nu se inregistreaza ci se sterg dupa parasirea paginii.
Deasemeni trebuie sa va precizam ca daca ati dorit sa va calculam valoarea pensiei aceasta depinde de salariile (castigurile) avute de dv pe perioada lucrata.
Pentru a va calcula valoarea pensiei trebuie sa deschideti un program de calcul pensie pe site-ul nostru si dupa ce introduceti salariile (castigurile) avute de dv pe perioada lucrata reveniti si va vom da indrumri suplimentare.
simulare calcul pensie anticipata
Scris de: iancu viorel la data: 08/11/2013 5:22am
Gen:masculin
Data nasterii:25-11-1951
Stagiul de cotizare:1970-2013(43 ani)
Alte date:
Intrebare:
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/12/2013 7:30am
Pentru Iancu Viorel
Cu datele furnizate va putem preciza numai datele de iesire la pensie si anume.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 25 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Daca doriti sa va esimati pensia puteti folosi programul de calcul de pe site daca aveti datele necesare
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: COSTEA ION la data: 11/30/2013 9:36am
Gen:masculin
Data nasterii:08.08.1954
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/03/2013 7:04am
Pentru Costea Ion
Cu datele furnizate va putem preciza numai datele de iesire la pensie si anume.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 60 ani adica in 08 august 2014.
Daca doriti sa va esimati pensia puteti folosi programul de calcul de pe site daca aveti datele necesare
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: Uhaci Nela la data: 01/13/2014 7:49am
Gen:Feminin
Data nasterii:05.08.1961
Stagiul de cotizare:20 ani 2 luni si 21 zile
Alte date: 16 ani 3 luni si 1 zi lucrate in grupa I
Intrebare: La ce varsta ma incadrez sa ies la pensie?
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/15/2014 6:23am
Pentru Uhaci Nela
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 16 ani si 3 luni in gr I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 28 ani si 2 luni si 21 zile.
Pentru stagiul de 16 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani insa nu va puteti beneficia de acest drept decat daca va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 9 zile si realizati stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni.
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: ifrim ghe la data: 09/27/2014 2:59am
la pensie :
Pentru Uhaci Nela
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 16 ani si 3 luni in gr I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 28 ani si 2 luni si 21 zile.
Pentru stagiul de 16 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani insa nu va puteti beneficia de acest drept decat daca va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 9 zile si realizati stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni.
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/28/2014 8:28pm
Pentru Ifrim Ghe
Daca aveti o nelamurire reveniti, dati datele necesare si formulati intrebarea.
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: jurca mariana la data: 10/30/2014 12:58pm
Gen:
Data nasterii:22.01.1960
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:cand pot beneficia de pensia anticipata
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/31/2014 6:54am
Pentru Jurca Mariana
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 22 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 56 ani si 8 luni adica in data de 22 septembrie 2016 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 8 luni si realizati stagiul complet de cotizare.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 ani si 8 luni
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: camelia lazar la data: 01/08/2015 5:08am
Gen:feminin
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:25ani
Alte date:23ani grupa 2 de munca
Intrebare:cand ma pot pensiona
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/13/2015 8:25am
Pentru Camelia Lazar
Regretam ca nu va putem raspunde pentruca nu ati data nasterii ci numai anul de nastere iar varsta dv de pensionare depinde si de luna de nastere si este intre 62 ani si 7 luni si 62 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 23 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani si 6 luni, care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 23 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare care este intre 33 ani si 6 luni si 33 ani si 11 luni in functie de luna de nastere
Re: simulare calcul pensie anticipata partial
Scris de: Sima Adriana la data: 02/03/2015 5:04am
Gen:Feminin
Data nasterii:18.11.1958
Stagiul de cotizare:28 ani si 2 luni
Alte date:2 ani reducere grupa a IIa
Intrebare:la ce data ma pot pensiona anticipat partial si care este penalizarea?
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/04/2015 11:53am
Pentru Sima Adriana
Datele sunt prezentate confuz pentruca pentru un raspuns précis aveam nevoie de stagiul de cotizare efectiv lucrat si perioada lucrata in grupa II de munca. Asa cum le-ati prezentat nu stim daca in stagiul de cotizare de 28 ani si 2 luni este inclus si stagiul de cotizare aferent stagiului de cotizare in grupa de munca (stagiu suplimentar acordat pentru perioada lucrata in grupa de munca)
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 februarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 10 sau 11 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni sau 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare lucrat efectiv
Pentru stagiul de 10 sau 11 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta.la varsta de 59 ani si 3 luni adica in data de 18 februarie 2018 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni inclusiv stagiul de cotizare aferent grupelor de munca.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 27 % la varsta de 56 ani si 3 luni adica in 18 februarie 2015 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni inclusiv stagiul de cotizare aferent grupelor de munca.
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: constantin ion la data: 04/14/2015 1:40am
Gen:
Data nasterii:17 iulie 1955
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:la ce data ies la pensie anticipat
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/17/2015 11:08am
Pentru Constantin Ion
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 60 ani
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si realizati stagiul de cotizare de 43 ani, fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: grigore oreste la data: 08/24/2015 1:24pm
Gen:MASCULIN
Data nasterii:31.05.1955
Stagiul de cotizare:1976-2015.
Alte date:AM LUCRAT 5 ANI SI 3 LUNI,GRUPA 2-A,POSED ADEVERINTA
Intrebare:CAND POT BENEFICIA DE PENSIE ANTICIPATA SI PENSIE INTREAGA SI DACA POT LUCRA CU PENSIE ANTICIPATA SI CU PFA,SI IN CE CONDITII
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/26/2015 2:16am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a lunii de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 31 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani si 3 luni lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare
Pentru stagiul de 5 ani si 3 luni lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este mai mic de 6 ani, stagiul minim pentru care se acorda asemenea reduceri ale varstei de pensionare. .
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti.
Pe perioada pensiei anticipate partiale puteti desfasura activitati ca persoana fizica autorizata daca sumele castigate anual declarate in declaratia individuala de asigurare nu depasesc sumele stabilite in fiecare an pentru care se plateste contributie de asigurari sociale (CAS). In cazul cand pe anumite perioade depasiti aceste sume si vi se percepe CAS trebuie sa returnati pensia primita pe acea perioada cu penalizari. Deci va atragem atentia sa fiti foarte atent in aceasta privinta.
Re: simulare calcul pensie anticipata
Scris de: grigore oreste la data: 08/27/2015 12:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2