Subiect "pensie invadilitate grad accentuat" Deschis de Gabi V la data: 05/12/2013 8:36am
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2
pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: Gabi V la data: 05/12/2013 8:36am
Gen:F
Data nasterii:14.06.1970
Stagiul de cotizare:24 ani si 9 luni,stagiu potential 10 ani si 3 luni
Alte date:certificat handicap : grav din august 2009 pana in prezent(nerevizuibil),am primit incadare grad invadilitate: accentuat in 2013,beneficiez de pensie invadilitate indiferent de stagiul de cotizare(pct.b)
Intrebare:
Am revenit pentru ca am fost incadrata cu grad de invadilitate accentuat si nu grav(cum speram) si atunci se schimba calculul efectuat.Dupa calculare am obtinut o val.a pensiei de aprox.688 ron si nu stiu daca am calculat corect,pentru cazul meu ,cu toate ca am citit toate informatiile site-ului si am aplicat indrumarile dvs,din vechile discutii.
mentionez ca veniturile introduse in per.iulie 2009-august 2010 sunt ajutor de somaj.
Multumesc anticipat.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: mircic la data: 03/14/2017 11:11am
Gen:
Data nasterii:25 mai
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am pus intrebarile de mai sus deoarece vreau sa ma pensionez pe caz de boala.Am schizofrenie paranoida si v am pus acele intrebari sa vad cat este pensia plus indemnizatia de hndicap.Multumesc mult pentru raspunsuri.
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: mircic la data: 03/17/2017 8:41am
Gen:
Data nasterii:25 mai
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:As vrea sa stiu daca la aceasta pensie conteaza si anii de vechime?De ex daca am 10 ani vechime pensia creste?
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: la pensie la data: 03/17/2017 11:19am
Pentru Mircic
Raspunsul simplu la intrebarea dv este ca valoarea pensiei depinde si de perioada lucrata.
Pe langa perioada lucrata valoarea pensiei de invaliditate mai depinde si de alti factori dar calculul este mai complicat si nu avem datele necesare pentru a intra in detalii
Daca valoarea pensiei de invaliditate calculata in functie de perioada lucrata si de ceilalti factori este mai mica decat valoarea pensiei minime se acorda aceasta pensie minima (nu mai mult de 520 lei).
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: mircic la data: 03/18/2017 11:40am
Gen:
Data nasterii:25 mai
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:As mai avea si eu o întrebare. Am schizofrenie si as vrea sa stiu care sunt criteriile de pensionare cu normă de 4 ore de lucru pe zi. Vreau sa ma pensionez deoarece nu mai fac fata dar nici nu vreau să mă retrag de societate de tot. Va mulțumesc!!
Re: pensie invadilitate grad accentuat
Scris de: mircic la data: 03/19/2017 10:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Oare pentru gradul trei de handicap pensia de invaliditate care se dă nu e tot 520 lei ca la gradul 2 de invaliditate?
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2